Saturday, 10 April 2021 | Lajme: 0

Lajme

drejtesiak1 (1)

Maqedoni, rreth 1 mijë fëmijë në vit vijnë në kontakt me sistemin gjyqësor

Ministria e Drejtësisë, Shoqata e Avokatëve të Maqedonisë, UNICEF-i dhe Këshilli për Parandalimin e Delikuencës ndaj të Miturve sot nënshkruan një memorandum bashkëpunimi me qëllim të avancimit të njohurive të avokatëve dhe...
screenshot-1_1545052696-8700036

Rusia stacionon 10 aeroplanë luftarakë në Krime

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se aeroplanët janë vendosur në bazën ushtarake Belbek në Krime, ku ata do të stacionohen në mënyrë të përhershme. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi sot se ka vendosur më shumë se 10...
kuvendi-1

Nesër mund të votohet nevoja e Ligjit për amnisti

Trupi ndër-partiak për pajtim dhe integrim të martën do të bëj shqyrtimin përfundimtar të draft-ligjit amnistinë e 27 prillit. Alsat mëson se i njëjti draft nesër do të dorëzohet edhe në Komisionin për sistem politik dhe do të...
1127069636

Zaev dhe Cipras vitin e ardhshëm në listën e të nominuarve për Çmimin Nobel për paqe!

Fituesi i çmimit Nobel për paqe Uided Bashaui nga Tunisi, edhe zyrtarisht do ti nominojë për Çmimin Nobel për Paqe për vitin e ardhshëm kryeministrin e Republikës së Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për arritjen...
ajri-750x430

“Ajri i ndotur shkak i aborteve spontane”

Ndotja e ajrit vazhdon të mbetet si një ndër shqetësimet më të mëdha tek qytetarët e Maqedonisë, ku çdo ditë shfaqen shifra alarmante të matjeve. Ndikimi i ajrit të ndotur tek çdo Individ paraqet një rrezik për sëmundje të...
Screenshot_1

Shpallet konkursi për shkollën e dhjetë për lider të ri të kryetarit Ivanov

Është publikuar konkursi i 10-të i trajnimit të liderëve të ri, që e organizon kryetari i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, dhe që do të mbahet nga 11 deri 24 shkurt vitin e ardhshëm, informojnë nga kabineti i kryetarit...
paraburgim1-780x439

Aktakuzë për shtetasin nga Venezuela i kapur me drogë në aeroportin e Shkupit

Aktakuzë për shitje të drogës sot ngriti Prokuroria Publike Themelore e Shkupit deri te Gjykata Themelore Shkupi 1 kundër një shtetasi të Venezuelës që javën e kaluar u arrestua në aeroportin e Shkupit për shkak se ka kontrabanduar...
Screenshot_1

Shkup, marsh i çadrave të kuqe, marshojnë punëtoret seksuale, striptizeret dhe hot line operatoret

Kolektivi i parë i punëtorëve seksual “Star-star”, në kuadër të fushatës për shënimin e 17 dhjetorit, Ditës ndërkombëtare për “stop” dhunës ndaj punëtorëve seksual njofton se sot do të mbajë marshin tradicional të...
antonio-guterres-780x439

Guterres: Marrëveshja e Prespës është shembull për zgjidhjen paqësore të kontesteve

“Marrëveshja e Prespës midis Maqedonisë dhe Greqisë është shembull për zgjidhjen paqësore të kontesteve transnacionale”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres në fjalimin e Forumit ndërkombëtar...
moti

Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni do të jetë me vranësira dhe me reshje të borës. Gjatë mëngjesit temperaturat do të jenë nga -5 gradë celsius deri në -2 gradë celsius, ndërsa gjatë ditë ditës temperaturat do të arrijnë deri 3 gradë celsius. Edhe...