Saturday, 10 April 2021 | Lajme: 0

Lajme

spital_1

Mungon kuadri në klinikën e Transfuziologjisë për pastrimin e gjakut te foshnjave

Maqedonia nuk ka kuadër mjekësor të cilët bëjnë pastrimin e gjakut të foshnjës në barkun e nënës nëse ajo ka komplikime shëndetësore. Rastet e tilla që paraqiten në Maqedoni detyrohen të dalin jashtë shteti për të kryer këtë...
bora-3-696x430

Bora me trashësi gjysëm metra po i afrohet Maqedonisë

Gjatë 24 orëve të fundit pothuajse pandërpre është duke rënë borë në Serbi, kurse trashësia e saj në disa vende ka shkuar edhe mbi gjysmë metër. Trafiku është vështirësuar, kurse shumë linja të autobusëve janë ndërprerë...
Aksident-780x439

“Eurobus”: Autobusi i cili u rrotullua në Leskovac ka qenë në gjendje të rregullt

Autobusi me targa regjistrimi të Maqedonisë, i cili doli nga autostrada Leskovakut në orën 13:45, është pronë e kompanisë “Eurobus” me qendër në Strugë. Ai u nis mbrëmë në ora 19:00 nga Manastiri dhe udhëtoi për në vijën...
oher

Nesër ditë zie në Komunën e Ohrit

Me rastin e vdekjes së kryetarit të Komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski, Këshilli i komunës sot do të mbajti seancë të jashtëzakonshme. Në seancën e jashtëzakonshme Këshilli mori vendim që dita e nesërme ta shpall ditë zie në...
MPJ-Maqedoni-780x439

MPJ konfirmon vdekjen e tre personave nga rrokullisja e autobusit në Leskovac

Nga Ministria e Punëve të Jashtme njoftojnë se një burrë i moshës 68-vjeçarë është viktima e parë e identifikuar nga rrokullisja e autobusit në Leskovac të Serbisë. “Është konfirmuar se kanë humbur jetën edhe dy gra, por...
vmro--780x439

OBRM-PDUKM organizon marsh protestues në Veles

Nga partia opozitare OBRM-PDUKM njoftojnë se sot në orën 13:00 do të organizojë marsh protestues në qytetin e Velesit. “LSDM premtoi rikthimin e të shpërngulurve, ndërsa pas dy vjetëve që janë në pushtet shpërngulja është rritur,...
moti. rruga

“Rrugët e Maqedonisë”: Reshjet e borës vinë nga veriu, të ketë kujdes gjatë vozitjes

Për shkak të rritjes së intensitetit të reshjeve të borës të cilat vinë nga veriu, nga NP “Rrugët e Maqedonisë” u bëjnë thirrje pjesëmarrësve në komunikacion që të ulin shpejtësinë e vozitjes në rrugë gjatë kushteve...
moti

Moti sot në Maqedoni

Moti sot do të jetë me vranësira dhe me kushte të reshje të shiut dhe borës. Temperatura minimale do të jetë zero gradë celsius, ndërsa temperatura maksimale do të arrijë deri dhjetë gradë celsius. Deri ditën e martë moti do...
policia-mk-780x439

Ligji i ri për kundërvajtje, deri në 75 për qind dënime më të ulta (Video)

Deri në 75% dënime më të ulëta për personat fizikë, përcaktimi i gjobave për kompanitë mbi bazë të më shumë kritereve, numri i të punësuarve, të ardhurat e realizuara dhe sjellja e mëparshme, janë pjesë e ndryshimeve të...
jovan-stojanovski-780x439

Vdes kryetari i Komunës së Ohrit

Sot në mëngjes në moshën 48 vjeçare ka ndërruar jetë kryetari i Komunës së Ohrit, Jovan Stojanovski, përcjell Telegrafi Maqedoni. Sipas informacioneve të para, ai kishte vdekur gjatë transportimit në spitalin e përgjithshëm të...