Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Shëndet

sheqer

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

Meqë duket se sheqeri është përgjegjës për disa sëmundje, është më mirë të dini më shumë rreth tij. Studimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), të Agjencisë Ndërkombëtare për Hulumtimin e Kancerit (Airc) dhe...
1-x811kkomkovkpjcwrqc7nq_1542395776-1013183

Ushqimet që duhet të konsumoni për të jetuar 100 vjet

Ushqimet që duhet të konsumoni për të jetuar 100 vjet 1. Arrat Arrat janë shumë të shëndetshme dhe të mbushura me mikroelemente të cilat ndihmojnë në mirëfunksionimin e trurit dhe të trupit tuaj. Hani të paktën gjysmë filxhani...
download

Si duket mëngjesi, dreka dhe darka me dietën ketogjenike

Shanset janë se keni dëgjuar pak a shumë për dietën ketogjenike! Keni dëgjuar se e djegë yndyrën më shpejt, ju mbush me më shumë energji, i lufton sëmundjet, etj. Edhe yjet e njohura i nënshtrohen dietës ketogjenike, duke përfshirë...
ushqime

Lista e plotë e ushqimeve që parandalojnë qelizat kancerogjene të gjirit

Egjiptianet e lashte besonin se konsumi i kerpudhave sillte jete te gjate. Sot, studjuesit kane arritur te konfirmojne kete besim. Nje grup shkencetaresh te Universitetit te Australise Perendimore, ngriten nje kerkim ne mbi 2000 gra kineze,...
rturtu

Çfarë duhet të dini përpara se të pini kokrrat e magnezin

Përfitimet e shumta që marrin nga magnezi, që nga kockat më të forta dhe gjumë më të mirë deri tek lehtësimi i dhimbjeve dhe shëndetit të zemrës, është e lehtë të kuptojmë pse ai është mrekullia minerale. Por ka disa gjëra...
ntrl

6 metoda natyrale për të pastruar zorën e trashë dhe humbur peshë brenda pak kohësh

E kishit menduar ndonjëherë që nëpërmjet jashtëqitjes mund të humbisni peshë dhe t’i bëni zorrës së trashë një nder të madh? Mund të mendoni se kjo fjali është qesharake, por është krejt e kundërta pasi pastrimi i zorrës...
Screenshot_2-9-780x439

Ushtrimet fizike në mot të ftohët ju ndihmojnë të digjni më shumë dhjam

Ju mund të hidhëroheni nga fakti se stinës së verës po i vjen fundi, por rënia e temperaturave faktikisht mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë dhjam kur stërviteni. Krejt kjo falë një peptidi që gjendet në muskujt tonë e që...
alergji-nga-dielli-696x464

Alergjia nga Dielli – Çfarë duhet të dini

Me ngrohjen e motit, njerëzit shpenzojnë më shumë kohë duke qëndruar në natyrë, por shumë syresh ankohen për alergjinë nga dielli. Alergjia nga dielli përfshin njollat e lëkurës pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell. Këto...
asp_1532289360-1853058

Efekti i aspirinës varet nga pesha e pacientit, thotë studimi

Efekti i një aspirine në ditë përsa i përket parandalimit të problemeve të caktuara shëndetësore, varet edhe nga pesha trupore e personit që e konsumon, sipas një studimi të publikuar në revistën “Lancet”. Rezultatet e këtij...
walter-kempner-696x392_1528472527-4137336

Dieta me oriz e 1900-s nga mjeku gjerman, dobësimi që nuk rimerr kilet as pas 6 vitesh

Dieta e orizit ka lindur në fillim të viteve 1900 nga intuita e një mjeku gjerman Walter Kempner. Nga të dhënat e publikuara nga Universiteti Duke, pacientët që i nënshtrohen dietës së orizit në 63% të rasteve nuk kanë rimarrë...