Friday, 15 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

woman-back-herniated-disc-md

Vuani nga Nervi Shiatik, ja si ta kuroni…

Nervi shiatik haset më tepër në moshën aktive, te të rinjtë që punojnë në profesione që kërkojnë ngritje peshash, të tilla si ndërtim, ngarkim-shkarkim, por dhe ata që bëjnë ecje të gjata në këmbë dhe qëndrojnë në këmbë...
b_1464771841-9106523 (1)

Kjo bimë shëron kancerin për vetëm 5 minuta

Bima e emëruar Hylandia dockrillii (për të cilën mund të kërkoni në Google), është një zbulim i ri dhe shkencëtarët shpresojnë se kjo bimë do të jetë ilaçi përfundimtar i kancerit. Kjo bimë rritet vetëm në Australi, në...
Kancer-Zdravlje

Çfarë duhet të dini për kancerin?!

Kjo sëmundje e rëndë që mund të shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit është përgjegjëse për një përqindje të lartë të vdekjeve që ndodhin në botë. Çdo vit, me miliona raste të reja diagnostikohen me kancer, që do të...
screenshot-1-21-780x439_1464164695-7280603

Ja çfarë ndodhë kur e injektoni kanabisin në qelizat e kancerit (Video)

Qysh në vitin 1974 disa studime kanë treguar se kanabisi ka efekte anti-kanceroze. Rezultatet e studimit të 18 gushtit, 1974, të publikuar në Washington Post, kishin treguar se komponenti i kanabisit i njohur si THC “e ngadalëson rritjen...
zemra

Hani 7 arra dhe prisni 4 orë – Ja çfarë do të ju ndodhë?

Nuk është çudi që arrat janë ndër pemët më të respektuara në popull. Një studim i publikuar së fundmi ka zbuluar se arrat janë mbrojtësit më të mirë të shëndetit të zemrës. Arrat janë të pasura me lëndë ushqyese të...
er_1462684296-989079

Askush nuk e ha, shëron 150 telashe: Erëza që vlen si ar!

Cilësitë mjekësore të kësaj erëze gradualisht janë zbuluar gjatë shekujve dhe kaherë është konstatuar që ndikon fuqishëm kundër inflamacionit. Erëza e këtillë është e njohur në tërë botën falë cilësive të shumta shëruese,...
20131219150849312_1462604371-171984

Shenjat e hershme të kancerit të mushkërive që duhet t’i dini patjetër

Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të përhapura të kancerit që prek rreth 402.326 amerikanë. Ky lloj kanceri ka norma shumë të larta vdekshëmrie, rreth 27% e të gjitha vdekjeve vijnë si pasojë e kancerit të mushkërive. Ashtu...
largea_anemia1451027020

Këto janë gjashtë shenja që tregojnë se mund të keni anemi

Më shumë se 3 milionë njerëz në SHBA jetojnë me anemi, që është një çrregullim shumë i zakonshëm i gjakut, i cili zhvillohet kur  qelizat e kuqe të gjakut nuk kanë hemoglobina të mjaftueshme, ose kur numri i tyre është i vogël. Ndjeheni...
20160505231535342646-780x439_1462513314-4911234

Ushqimi që lufton kancerin, lufton edhe shtimin e peshës

Qendra për Kancer MD Anderson pranë Universitetit të Texasit thotë që lista e saj e artikujve ushqimorë u ndihmon njerëzve të shmangin shtimin e peshës duke blerë ushqimet të cilat e luftojnë kancerin. Mary Ellen Herdon eksperte...
auto-op41462471170_1462479921-7732374

Një recetë për thembrat e plasaritura

Thembrat e plasaritura pas dimrit të gjatë me siguri se janë diçka e tmerrshme para sezonit të sandaleve dhe shputave të hapura. Kremrat e ndryshme, piling, lyerje me krem dhe hilet e tjera shpeshherë kërkojnë shumë mund dhe të holla,...