Sunday, 12 July 2020 | Lajme: 0

Shëndet

shenja-problemesh

Shenjat që jep trupi kur keni probleme shëndetësore!

Trupi i njeriut është një makinë komplekse që duhet të mirëmbahet. Mësoni se si të njihni shenjat që ju dërgon trupi kur organet nuk po funksionojnë si duhet. Flokë të thinjur para moshës 40 vjeçare: thinjat janë një fenomen...
hudher

Ja çfarë ndodh nëse mbani për 30 minuta në gojë një kokërr hudhre

Hudhra ka kohë që përdoret si një ilaç natyral për të trajtuar një rang të gjerë të sëmundjeve dhe kushteve të ndryshme shëndetësore. Hudhra përdoret për zemër dhe sistemin e gjakut. Ajo mund të stabilizojë shtypjen e gjakut,...
moll

Pemët dhe perimet ndihmojnë te ndërprerja e duhanit

Personat, të cilët tentojnë të ndërpresin duhanin, kanë tri herë më shumë shanse për ta arritur këtë nëse hanë sasi më të madhe të pemëve dhe perimeve pohojnë shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Buffalo. Hulumtimi i...
pes-euml-minuta-mjaftojn-euml-p-euml-r-stomak-t-euml-rrafsh-euml-t_hd

Pesë minuta mjaftojnë për stomak të rrafshët (video)

Stomaku i rrafshët është ëndërr e një numri të madh femrash, ndërkaq veç ushtrimeve të rregullta cardio dhe ushqimit të drejtë, në rutinën tuaj të fitnesit është e nevojshme të përfshihen edhe ushtrimet efikase të stomakut. Ekspertja...
migraine-ii

Ja çfarë sinjalizon dhimbja e kokës

Goditja ose sulmi në tru vjen si rezultat i harxhimit të enëve të gjakut ose ndërprerja e papritur e rrjedhës së gjakut në të. Vdekjet më shpeshta vijnë nga kjo sëmundje, ku më të prekurat janë femrat. Një e treta e pacientëve...
infrakt

Sulmi në zemër më i rrezikshëm në mëngjes

Sulmi në zemër është shumë më i rrezikshëm për 20 për qind në orët e mëngjesit se në cilëndo kohë të ditës, tregon hulumtimi i Qendrës Nacionale për Hulumtime Kardiovaskulare në Madrid. Tensioni i gjakut është më i larti...
shtatzena_rrezim2

A është rrezik nëse rrëzoheni tash kur jeni shtatzënë?

Janë disa arsye se përse mund të rrëzoheni më lehtë tash kur jeni shtatzënë (sidomos nëse jeni në tremujorin e tretë të shtatzënisë). Jeni shtatzënë dhe keni shtuar disa kilogramë peshë. Shumicën e kohës jeni e lumtur dhe...
zemra-696x392

Gërhitja dhe gjakderdhja lajmërojnë se keni një problem të madh shëndetësor

Ajo shkakton numrin më të madh të vdekjeve kurse këto shenja nuk ju bëjnë kurrë të dyshoni. Njerëzit mendojnë se problemet seksuale, gërhitja apo gjakderdhja janë probleme të vogla shëndetësore. Për këtë arsye shpesh dhe injorohen....
dietaa

Ndiqni dietën kineze për të rënë menjëherë nga pesha

Dietologët kinezë na ndihmojnë me disa mënyra si të dobësohemi më lehtë. Përdorni pjata më të vogla kur konsumoni ushqim Mundohuni që pjatat e mëdha t’i zëvendësoni me më të vogla. Kështu do të ngopeni më shpejt dhe do...
largea_dgdgh1455377007

Këshillat e një stilisteje: Pesë hile për t’u dukur më e gjatë seç je në të vërtetë

Shumë femra janë të shkurtra dhe e kanë problem ta pranojnë këtë fakt. Zakonisht ato nuk u ndahen takave të larta, por kjo nuk është një zgjidhje dhe aq e rehatshme. Një prej stilisteve të yjeve të Hollivudit ka rrëfyer disa hile...