Tuesday, 14 July 2020 | Lajme: 0

Shëndet

Capture

Ilaçin që kushton 9,000 dollarë në SHBA, e gjeni për 70 dollarë në Indi (FOTO)

India ndryshe po quhet edhe Farmacia e Botës për shkak të çmimeve jashtëzakonisht të lira të thuajse të gjithave ilaçeve. Sëmundja më e re që po e trondit botën është ‘Virusi Zika’, e që është prej viruseve më të rrezikshme...
buze-buze

Ja përbërësi që shëron buzët nga plasaritja…

Moti i keq dhe temperaturat e ulta janë disa nga arsyet pse buzët shpesh plasariten. Shpesh mungesa e hidratimit bën që buzët të çahen duke shkaktuar dhimbje fizike si dhe bezdisje. Ajo që këshillojnë estetistët në të tilla raste,...
largea_dhembet1443879255

Metoda natyrale për zbardhjen e dhëmbëve

Ekzistojnë mënyra të ndryshme natyrale që ndihmojnë në zbardhjen dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve. Indianët e lashtë përdornin një mënyrë të veçantë për zbardhjen e dhëmbëve. Kjo teknikë jo vetëm që zbardh dhëmbët, por...
higiene-intima

Si të luftoni erën e keqe në zonen intime

Mirëmbajtja e higjienës në zonen intime është shumë me rëndësi te femrat, edhe atë jo vetëm që të ndjehen më paster dhe më fresket, por edhe t’i shmangin problemet e pakëndshme dhe ndonjëherë të rrezikshme shëndetësore...
zika (1)

Ja çfarë duhet të dini për virusin Zika

Virusi, i cili paraqet kërcënimin më të madh për gratë shtatzëna dhe fëmijët e tyre është përhapur në Amerikë, ku janë regjistruar mijëra persona të prekur nga virusi Zika. Cili është rreziku i virusit Zika? Nëse nuk jeni...
ushqimet-q-euml-mbajn-euml-larg-lodhjen-pranverore_hd

Ja se si të përshpejtoni metabolizmin tuaj në vetëm 2 minuta

Për të gjithë ata që ankohen se nuk kanë kohë për të ushtruar, ne sjellim një zgjidhje të shkëlqyer. Ky është një ushtrim pa ndonjë sforcim që do vetëm dy minuta për të aktivizuar të gjithë muskujt e rëndësishëm, të...
djathi

Studimi: Djathi kurues kundër qelizave kancerogjene

Ekspertët e Universitetit të Michigan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pretendojnë se përbërësit e djathit, i sulmojnë dhe vrasin qelizat kancerogjene. Sikur mos të mungonin arsyet, për të ngrënë këtë produkt të këndshëm...
largea_perime1428040969

Ç’duhet të hamë në të ftohtë që të mbrojmë shëndetin

Ulja e tempraturave ka sjellë ditët e fundit një fluks në qendrat shëndetësore në Tiranë dhe rrethe, për qytetarë të cilët janë prekur nga gripi dhe virozat e stinës së ftohtë. Janë fëmijët dhe të moshuarit, dy kategoritë...
download

7 sëmundjet që luftohen me brokoli dhe lakra

Lakra përmban vitaminën A, vitaminën C, vitaminën E dhe vitaminën B. Secila prej këtyre lëndëve ushqyese është e vlefshme për trupin e njeriut. Vitamina A është e rëndësishme për lëkurë të shëndetshme dhe shikimin. Vitamina...
auto_qaqa1439649443

Nëse doni të lini duhanin pini këtë çaj

Nje mjek rus ka garantuar se ju do të lini duhanin brenda tre muajve dhe këtë do e arrini duke pirë një çaj të thjeshtë. Gastroenterologjisti i famshëm rus, Dr. Antonina Scipina këshillon pacientët të përdorni një çaj të thjeshtë...