Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

1-21

Mjekët zbulojnë sekretin për të rritur imunitetin e trupit në pak sekonda

Nëse ju vazhdimisht ndiheni të sëmurë dhe pa pikë fuqie, ju duhet që të rrisni menjëherë imunitetin e trupit, me qëllim që të shmangni probleme të tjera edhe më të mëdha më vonë. Sipas një mjeku popullor të njohur rus, Dr....
kanceri_1500418670-9102815

Ne e pijmë çdo ditë, por nuk e dimë se kjo shkakton kancerin e gjirit

Një studim i kryer nga hulumtuesja Kaiser Permante ka gjetur se gratë që konsumojnë produkte të qumshtit me yndyrë të plotë kanë gjasa të preken më shpejt nga kanceri i gjirit. Estrogjeni i hormoneve stimulon rritjen e qelizave të...
fryrje-barku

Keni fryrje barku?! Ja çfarë duhet të bëni për të shpëtuar

Sasia e madhe e karbohidrateve në dietën ushqimore mund të jetë arsyeja për një stomak të fryrë. Mos konsumoni më alkool dhe kontrolloni sasinë e sheqerit. Sigurohuni të hani sa më shumë ushqime me sasi të ulëta karbohidratesh....
sh_1499231060-9183132

Lexoni shenjat në shishet plastike! Në të kundërtën, mund të helmoheni apo të sëmureni nga kanceri!

A i shikoni shenjat në ambalazhin plastik kur blini në dyqan? Nëse jo, do të duhej të fillonit që tani. Ja përse. Në çdo shishe plastike, apo në ambalazh tjetër, patjetër duhet të ekzistojë shenja që tregon se nga çfarë materiali...
kancer

Onkologët: Ndaloni së përdoruri këto 8 ushqime, janë provuar se shkaktojnë kancer

Kanceri është një grup kompleks i sëmundjeve shkaktarët e të cilit janë të shumtë. Shkaqet e njohura të kancerit përfshijnë gjenetikën, faktorë e jetesës si përdorimi i duhanit, dieta dhe aktiviteti fizik, infeksione të caktuara,...
kocka

Kjo pije shkatërron kockat dhe ju vazhdoni ta konsumoni çdo ditë

Kockat kryesisht përbëhen nga kolagjeni, një proteinë që siguron një shtresë mbrojtëse të butë, dhe kalciumi një mineral që shton forcën dhe ngurtësinë e tyre. Ky kombinim e bën kockën të fortë dhe mjaft fleksibile për të...
PROD-Mother-applying-sun-protection-cream-to-her-daughter-at-beach-615x356

Ky është gabimi që bëni me kremin e diellit për fëmijët

Sezoni i verës ka filluar dhe të gjithë shkojnë në plazh për të marrë rreze, të cilat janë shumë të dëmshme nëse nuk përdoren kremrat e duhur për tu mbrojtur. Kështu një grua ka dhënë një informacion të ri për të gjithë...
zemra-atak

Si t’i mbijetoni një infarkti kur jeni vetëm

Mjaftojnë disa masa paraprake për t’ia dalë mbanë. Kur një person vuan nga ataku kardiak, shpesh gjendet krejt i vetëm dhe pa ndihmë. I sëmuri ndjen zemrën t’i rrahë jo ritmikisht dhe ka vetëm 10 sekonda para se të humbasë vetëdijen. Megjithatë,...
vaj kokosi

Rastet kur përdorimi i vajit të kokosit është rreptësisht i ndaluar

Vaj kokosit përdoret për gjithçka e kuron shumë probleme shëndetësore- të paktën kjo është mënyra si po na shitet ky produkt në treg. Një sondazh i kohëve të fundit i Neë York Times zbuloi se ndërsa 72 përqind e popullsisë...
melci-1-e1493845179381

Ushqimet që pastrojnë mëlçinë dhe parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore

Hepari ose ndryshe ashtu si e njohim në gjuhën popullore mëlçia, është laboratori i trupit të njeriut. Mëlçia është ajo që metabolizon të gjitha elementet ushqimore ( yndyrë, proteina, karbohidrate, vitamina, kripëra minerale...