Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

koka_1449826229-5686676

Zbuloni çfarë lloj kokëdhimbjeje keni që ta trajtoni në mënyrën e duhur

Është e rëndësishme të dini se çfarë tipi i kokëdhimbjes është duke ju shkaktuar dhimbje Nëse e dini tipin e dhimbjes së kokës, atëherë do të mund ta trajtoni në mënyrë korrekte. Kokëdhimbjet nga tensioni Ky është tipi...
1-393

Zbulohet super ilaçi/ 1000 herë më i fortë se antibiotiku, ja sëmundjet që shëron

Shkencëtarët amerikanë kanë përmirësuar një antibiotik të rëndësishëm me shpresën se krijimi i një super-ilaçi do t’i japë fund kërcënimit të patogjeneve rezistente ndaj mjekimit. Versioni i ri vankomicines është konceptuar...
Aloe-Vera-Plant

Ana e errët e lëngut të Aloe Vera-s, nga një “mrekullibërëse” në “vrasëse të heshtur”

Aloe Vera i përket familjes Liliaceae. Ajo është e njohur gjerësisht si “fabrikë e mrekullive” për përdorimet e saj mjekësore dhe kozmetike. Xheli i Aloe Vera është një substancë e nxjerrë nga pjesa e brendshme e fletëve...
175

Përzierja magjike që shëron të gjitha llojet e cisteve

Vajzat dhe gratë janë duke u përballur në ditët e sotme me një problem shumë shqetësues, me shfaqjen e cisteve në vezore. Në rastet që ato arrijnë t’i evidentojnë në kohë, kanë më shumë shance t’i trajtojnë dhe të shërohen...
dredhza

Shumë gjëra që nuk i dini për dredhëzat

Të kuqe dhe të bukura, me një formë “zemre” afërsisht, këto janë luleshtrydhet. Larg anemisë Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitaminë C, mendoni që pesë luleshtrydhe kanë vitaminë C sa një portokall, dhe siç e dimë kjo...
20140206220002739577_1495188960-6834652

Arrat dhe bajamet luftojnë sëmundjen e kancerit

Arrat dhe bajamet janë shumë të shëndetshme për organizmin e njeriut, ato luftojnë kancerin, njëra ndër sëmundjet më të përhapura në këtë kohë. Arrat  janë të mbushura me antioksidantë që luftojnë kundër kancerit (molekula...
1-16

Harta e dhimbjeve të barkut që ju tregon se çfarë sëmundje keni

Shumica prej nesh vuan nga dhimbja e stomakut, shpesh pa kuptuar shkakun. Ekzistojnë shumë organe në zonën e barkut, dhe në shumë raste dhimbjet e një organi të caktuar reflektohen tek të tjerët. Ky artikull do të ju shërbejë si...
uthull

Përdorimet e pakufizuara të uthullës së mollës për organizmin tuaj

Uthulla e mollës është një produkt që nuk kufizohet vetëm me përdorimin në kuzhinë. Ajo është një ndër ingredientët më të përdorur nga modelja Miranda Kerr dhe aktorja Megan Fox , për të cilën betohen se përmirëson shëndetin...
i_1494828964-6109528

Asnjë ilaç më në farmaci, receta “bombë” shëndetësore natyrale

Kjo recetë që po ju rekomandojmë sot do t’ju ndihmojë të shmangni të gjithë llojet e ilaçeve, pasi është jashtëzakonisht shumë e fuqishme. Forcon sistemin tuaj imunitar dhe ju ndihmon të luftoni gripërat e zakonshëm. Mënyra...
lloje-mbipeshe

Shikoni ku e keni të depozituar dhjamin dhe ç’duhet të bëni për t’u dobësuar

Shkenca ka vërtetuar 6 llojet kryesore të mbipeshës dhe shkaqet nga të cilat vijnë depozitimi i dhjamit në zona të caktuara. Shikoni cilës kategori i përkisni dhe çfarë duhet të bëni për ta menjanuar këtë problem: 1 – Mbipeshë...