Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

auto-kidney1493885125_1493892699-1067656

6 veprimet e përditshme që dëmtojnë rëndë veshkat

Veshkat janë dy organe çift në formën e kokrrave të fasules të vendosura në dy anët e shtyllës kurrizore, menjëherë poshtë zgavrës abdominale. Në brendësi të secilës veshkë gjenden rreth një milion nefrone, të cilat bëjnë...
onion-garlic-ginger_1493049037-9266502

Duhanpirësit i pastrojnë mushkëritë e tyre me këtë pije

Kushdo që është duhanpirës e di se kolla e duhanit dhe bronkiti janë probleme që sigurisht ballafaqohet secili për shkak të shprehive të pashëndetshme. Duket se është një recetë që mund t’ju ndihmojë në lehtësimin dhe zvogëlimin...
ko_1492949407-3336536

Vendosni një kub akulli në këtë pikë dy herë në ditë, rezultatet janë mbresëlënse

Mjekësia tradicionale kineze është e bazuar në besimin se energjia (chi apo qi) rrjedhë përmes dhe përreth trupit përgjatë meridianëve. Akupunkturistët dhe tjerët të cilët e praktikojnë këtë mjekësi besojnë se sëmundjet...
dobesim- diet

Mjeku Oz, përkundër kërcënimeve nga kompanitë farmaceutike, zbulon recetën për humbje të shpejtë në peshë

Humbja e kilogramëve shtesë nuk është aspak proces i lehtë, e njerëzit që dikur e kanë filluar këtë proces e dinë sa mund nevojitet. Për fat të mirë ekziston një ilaç, që mundet t’ju ndihmojë në secilën kohë, ditë...
pi_1491740127-7135789

Shokohen shkencëtarët: Limonada me kurkumë shëron depresionin më mirë se ilaçet

Kurkuma ofron veti të shumta pozitive për shëndetin dhe organizmin. E pasur me përbërës natyralë që ndikojnë kundër inflamacioneve, ngadalë- sojnë edhe rritjen e qelizave kancerogjene dhe ulin kolesetrolin. Lista e vetive shëruese...
largea_patate-620x4131463668696

Kujdes! Këta artikuj nuk bën t’i ringrohni!

Shumica nesh shpesh e ringrohim ushqimin në furrën me mikrovalë apo thjesht përdorin shporetin klasik. Mbase nuk e keni ditur që artikujt ushqimorë assesi nuk do të duhej t’i ringrohim, sepse ato përmbajnë materie të cilat me rastin...
trupi

Këto sinjale që i dërgon trupi duhet t’i merrni seriozisht

Trupi jonë është cilësuar si “makineria” me e komplikuar. Si çdo makineri e sofistikuar edhe trupi jonë dërgon sinjale për defektet, në këtë rast për organet dhe sistemin tonë. Shpeshherë i anashkalojmë këto sinjale dhe kjo...
141

Përzierja magjike që pastron gurëzat, pa shkuar te dentisti

Mënyra më e vjetër për pastrimin e gurëzave është kur shkojmë te dentisti e kërkojmë këtë lloj shërbimi. Ajo që duam t’ju tregojmë në këtë artikull është kjo metodë e përdorur për shekuj me radhë. Kjo është një mënyrë...
Femrat-637x424

Shpëlarësit natyralë për infeksionet vaginale që mjekët nuk do t’ua thonë kurrë

Sipas ekspertëve, të gjitha gratë janë prekur së paku një herë në jetën e tyre nga infeksionet vaginale. Por, mund të ketë edhe nga ata që vuajnë shpesh nga infeksione të tilla. Përgjithësisht ata zgjedhin t’i drejtohen mjekut...
fytyra_1487964417-3155655

”Harta” e fytyrës, zbulon çfarë problemi keni në trup

Lëkura është një nga pjesët e para të trupit që shfaq simptoma kur diçka nuk shkon mirë me trupin tuaj, sidomos lëkura e fytyrës. Sipas mjekësisë kineze, çdo pjesë e fytyrës përfaqëson një organ të caktuar në trup. Shenjat...