Friday, 15 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

pes-euml-shenja-paralajm-euml-ruese-q-euml-di-ccedil-ka-nuk-euml-sht-euml-n-euml-rregull-me-m-euml-l-ccedil-in-euml_hd

15 simptomat që të gjithë i injorojmë, por ato flasin pa zë për shëndetin tonë

Asnjë prej nesh nuk duhet të mbështetet vetëm tek ekzaminimet rutinë mjekësore dhe testet që mund të ndihmojnë për të zbuluar sëmundje të ndryshme duke përfshirë edhe kancerin. Është shumë e rëndësishme që ne t’i kushtojmë...
c_1478412945-1209677

Del në treg çokollata që qetëson dhimbjet menstruale

Mund t’ju duket e pabesueshme, por në treg kanë dalë çokollatat që lehtësojnë dhimbjet menstruale. Ëmbëlsira magjike është prodhuar në Zvicër dhe receta përmban 60% kakao dhe 17 bimë malore zvicerane të cilat së bashku lehtësohjnë...
xhenxherfill

Kujdes! Nëse vuani nga këto sëmundje nuk duhet ta përdorni xhenxhefilin

Xhenxhefili, bima qepujkë me prejardhje nga Kina, është një nga mëlmesat më të kërkuara në kuzhinat aziatike. Me shije të fortë dhe aromë specifike që nga lashtësia, përveç në gastronomi përdoret edhe për qëllime shëruese,...
ushtrime

Shkencëtarët: Bëjeni këtë ushtrim dy herë në javë dhe truri do t’ju funksionojë më mirë

Angazhimi në ngritje të rregullta të peshës e përmirëson punën e trurit dhe parandalon çmendurinë, të paktën kështu thonë hulumtimet e reja të kryera nga shkencëtarët australianë. Pritet që rreth 135 milionë njerëz të zhvillojnë...
noze-vo-ledeno-studena-voda-novo-karmin-01-780x439

Doktorët pohojnë se sistemin e imunitetit mund ta forconi brenda 15 sekondave! JA SE SI!

Ka shumë njerëz të cilët ballafaqohen me gripat e zakonshëm – arsye shumë e fortë për ta forcuar sistemin e imunitetit. Fatmirësisht, profesori rus Sergei Bubnovskiy ka shpikur një teknikë të re e cila bën t’i hiqni qafe të...
kompjuter

Nëse qëndroni gjatë para kompjuterit, keni patjetër nevojë për këtë vitaminë

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. Sytë shpenzojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv, që...
captjkoe11-620x364_1478000884-3574146

Kush jeton më gjatë mishngrënësit apo vegjetarianët?

Aftësia jonë për të jetuar një jetë të gjatë, është e ndikuar nga një kombinim i gjeneve tona dhe mjedisit përreth. Në studimet që përfshijnë binjakët identikë, shkencëtarët kanë vlerësuar se jo më shumë se 30 për qind...
supe-pule

Çfarë duhet të hani për të luftuar virozat e stinës

Jemi në sezonin kur të gjithë, në punë, shkollë, shtëpi, duken të sëmurë. Por, nëse doni të shmangni viruset e dimrit ndërkohë që netët ftohen, duhet të dini që zgjedhja e dietës së duhur mund të ketë një efekt të fuqishëm. Sophie...
dhemb

Dhëmbët e pjekurisë nuk duhen hequr, rëndësinë e tyre nuk e keni ditur kurrë

Dhëmbët na dalin dy herë në këtë jetë, por ka edhe të atillë që e përjetojnë edhe daljen e tretë të dhëmbit. Kur arrini në të njëzetat (ose pak më herët), dhëmbi i pjekurisë del në skaj të nofullave tuaja. Shumë herë...
nikotina_1476383924-9861007

Si ta eliminoni nikotinën nga organizmi?

Lënia e duhanit, ndonëse është një i hap i madh, i cili ndihmon në përmirësimin e shumë funksioneve të organizmit, duket se nuk ka një zgjidhje të menjëhershme eliminimi i nikotinës. Efekti i nikotinës zgjat për vite me radhë....