Wednesday, 20 January 2021 | Lajme: 0

Shëndet

largea_dieta-detox-21452091350

Pijeni këtë për 7 ditë dhe të gjithë do t’jua kenë zili trupin…

Mbipesha është ndër shkaktarët kryesorë për zhvillimin e sëmundjeve kronike si diabeti dhe hipertensioni, sipas një informacioni të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO). Të gjithë jemi dëshmitarë se miliona njerëz...
dhimbjet-e-shpines

Dhimbjet e shpinës: Rreziqet dhe disa këshilla si të shpëtoni prej tyre

Zhvillimi teknologjik, orët e zgjatura të punës si dhe mungesa e vazhdueshme e aktivitetit fizik janë shktaktarët kryesorë të dhimbjeve të mesit. Këto lloj dhimbjesh janë ato që neglizhohen në rastet më të shpeshta, por që shpeshherë...
koka_1449826229-5686676

Si mund të shëroni dhimbjen e kokës pa ilaçe

Dhimbjet e kokës shkaktohen nga faktorë të ndrysëm, si stresi, lodhja, ndryshimet hormonale e të tjera. Fatmirësisht, ka disa mënyra natyrale për t’i lehtësuar dhimbjet pa përdorur ilaçe. Ja një kurë natyrale me xhenxhefil. Si...
melcia_1474481562-7376564

Ushqimet që kurojnë mëlçinë

Më poshtë vijon lista me tetë ushqimet që ndihmojnë në kurimin e mëlçisë, organ që luan rol kyç në funksionin fiziologjik të trupit tonë. Mëlçia luan rol kyç në funksionin fiziologjik të trupit.Ajo na shpëton nga helmet e...
stomaku_2622

Kështu duhet ta trajtoni infeksionin në urinë

Infeksioni i sistemit urinar fillon në rrugët tona urinare, të cilat përbëhen nga veshkat, ureteret (kanalet e urinës), fshikëza e urinës dhe nga uretra. Por si mund ta parandalohet ky problem dhe cilët persona janë më të predispozuar...
a-woman-asleep-in-bed_1473973059-2191766

Për ta mbrojtur shpinën, flini në këtë pozicion

Le të themi se bëni mesatarisht tetë orë gjumë gjatë natës dhe jetoni deri në moshën 75 vjeçare. Kjo i bie në total 9125 ditë – apo 25 vite gjumë. Kështu që të siguroheni se po bëni gjumë efektiv është mjaft e rëndësishme. Tani...
1-644-620x330

Kujdes, këto zakone ju dëmtojnë veshkat

Veshkat janë ndër organet vitale të trupit, pasi funksioni i tyre është eliminimi i mbeturinave dhe toksinave nga trupi. Kështu, ato rregullojnë nivelet e mineraleve, të tilla si kalcium dhe fosfat. Përveç kësaj, veshkat rregullojnë...
largea_ushqim221451299319

Nobelisti gjerman: Ja ushqimet që shkaktojnë kancer

Harald zur Hausen, nobelisti në fushën e fiziologjisë, ka arritur të zbulojë se një virus jo i mirë studiuar, i cili shfaqet tek lopët, rrezikon të shkaktojë kancer te njerëzit. Shkencëtari gjerman tha se “kafshët shtëpiake mund...
largea_sheqer1445967006

Metoda më e mirë natyrore që të kontrolloni sheqerin në gjak: Ju nevojiten vetëm dy përbërës

Ekspertë të ndryshëm pohojnë se receta shtëpiake me vezë të zier, është shumë efikase dhe aleate e dobishme në luftën kundër nivelit të lartë të sheqerit në gjak, ndërsa e redukton atë shumë shpejtë. Mbase mund të mendoni...
domate-leng-e1472030151329

Domate të ziera, ja pse duhet t’i konsumoni më shpesh!

Lëngu i domateve të ziera ka vlera të shumta të cilat i duhen organizmit. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike. Fatkeqësisht, ne zakonisht e konsumomë atë nga shishe të gatshme të blera në supermarket. Shumica...