Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

largea_byrecka-me-nutella-650x4451458333693

Bryreçka me Nutella në tigan

Përbërësit: 250 gr miell 30 gr sheqer 120 ml ujë 25 ml vaj luledielli 1 lugë maja për ëmbëlsira Pak kripë Nulella Pluhur sheqeri Përgatitja: Për të përgatitur byreçkat bashkojmë në një tas miellin, sheqerin, pak kripë dhe majanë. Shtojmë...
1385297822-20586-780x439

Dreka që e zbut thartirën e organizmit

Ju nevojiten: ▪ 1 kokë qepe ▪ 2 speca të kuq dhe 2 të gjelbër ▪ 2 karota ▪ 500 ml lëng domateje ▪ 300 gr mel ▪ erëza sipas shijes ▪ pak vaj, pak kripë dhe piper Përgatitja: Priteni një kokë qepe dhe fërgojeni në zjarr...
largea_creamy-coconut-cauliflower-potato-soup-vegan-gluten-free-71458282083

Supë me patate dhe salmon

Përbërësit për 4 persona: 2 patate ● 1 pras ● 750ml lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) ● 500ml qumësht me yndyrë ● kopër e freskët ● 3 lugë lëng limoni ● 150g salmon I tymosur ● vaj ulliri, kripë,...
largea_japrak-euml-t-euml-shijsh-euml-m_hd-780x4391458197548

Japrakë

Përbërësit: ▪ Gjethe rrushi ▪ Një gotë ujë oriz ▪ 3 qepë ▪ 2 tufa nenexhik ▪ Spinaq dhe lakra të tjera ▪ Hudhër ▪ Piper i zi Përgatitja: Ziejmë gjethet e rrushit deri sa të marrin valë, më pas i lemë të kullojnë. Grijmë...
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-14 12:03:00Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Qoftere me spinaq

Përbërësit: ▪ 350 g spinaq të ngrirë ▪ 200 g krem djathi ▪ 6 lugë thërrmija buke ▪ vezë dhe të bardhët e vezëve ▪ një thelb hudhre ▪ krip, piper ▪ pak miell Përgatitja: Marinoni spinaqin, kullojeni dhe lëreni të...
largea_makarona-me-kunguj-n-euml-furr-euml_hd-780x4391458110013

Makarona me kunguj në furrë

Përbërësit: ▪ 320 g makarona me forma ▪ 40 djathë i fortë deleje ▪ 30 kikirikë ▪ 500 kungulleshka ▪ 3 qepë të vogla ▪ 200 g djathë i përzier lope dhe dhie ▪ 1 tufë borzilok ▪ vaj ulliri ▪ kripë dhe piper Përgatitja: Fillimisht...
largea_1458023077

Çorba me mish të grirë

Për 6 persona nevojiten: ▪ 450 g mish i grirë viçi ▪ 300 g rriska të gjera mishi ▪ 3 karota të prera në katrorë ▪ 2 rrënjë majdanoz të prerë në rrathë ▪ 2 degëza selinoje ▪ 1 qepë ▪ 2 thelpinj hudhre ▪ 550 g domate...
largea_untitled1457645579

Ëmbëlsirë e ngrirë

Një ëmbëlsirë e shijshme që duhet ta provoni! Përbërësit: 200 gr çokollatë për zierje 150 gr cokollate e forte e zeze e coptuar 600 ml ajke e embel 20 gr sheqer pluhur 4 luge leng portokalli 1 luge levore portokalli ne rende Për...
largea_473714-1-eng-gb_spinach-bacon-and-cheddar-muffins1457678605

Mufin me spinaq dhe salçiçe

Përbërësit: 300 gr miell 2 vezë 1 gotë kos gjysmë luge maja birre spinaq 200 gr salçiçe Hako 100 gr djathë cheddar 150 gr kripë, piper vaj ulliri Përgatitja: Në një enë, rrahim vezët me miellin dhe shtojmë majanë e birrës të...
largea_largea_kekk-ull14575077311457507764

Kek i kripur me sallam dhe ullinj

Përbërësit: 500 gr miell 00 5 vezë 10 gr kripë Maja birre 100 gr djathë parmixhan 200 gr sallam në kubikë 150 gr ullinj të pastruar nga bërthama dhe të prerë në copa 100 gr djathë emental Vaj ulliri Gjalpë Përgatitja: Në një...