Saturday, 11 July 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

Ëmbëlsirë-pa-miell-dhe-sheqer-780x439-2-650x358

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine.   Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës: –...
6600-780x439

Krofne të ëmbla greke me mjaltë dhe sheqer të kafenjtë

Krofnet janë një ushim i preferuar nga gjithë grupmoshat. Përgatitja e tyre kërkon pak kohë, kanë shije shumë më të mirë se ato të blera. Përbërësit: Brumi: – 250 g miell, – 7 g tharmë të terur, – 200 ml ujë të nxehtë, –...
kggogo

Është koha e gogozhareve më të mira me speca të kuq

A ka më të shijshëm se specat e kuq të marinuar, gjatë dimrit, për të shoqëruar gjellët e ngrohta, si fasulet?! Po ju sjellim recetën e Brunhildës! Nga Brunhilda Çela Per 2 kg speca te kuq : 1 gotë uthull të kuqe rrushi 3 gota...
lule-laker-ne-furre_5

Lule lakër në furrë

Një mënyrë mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për të gatuar Lule lakrën, e cila është një recetë e shëndetshme për shëndetin tuaj. Në fillim lajmë mirë lulelakrën, e ziejmë në një tenxhere për 5-8 minuta. Pas zierjes e ndajmë...
cs-scrambled-eggs-780x439

Vezë omëletë nga furra: Kushdo që i ka provuar, i është bërë ushqimi më i preferuar!

Ushqim të cilin do ta kërkoni përherë. Omëleta e mirë është mënyra e shkëlqyeshme që në organizëm të fusni materie ushqyese dhe të shëndetshme. Ne po ju sjellim idenë se si të bëni omëletë pak më ndryshe me qumësht, e...
133524489

Ëmbëlsirë e shpejtë kokosi me krem çokollate

Ndërlidhje e mirë e çokollatës dhe kokosit … Nevojiten: 100 gr miell 200 gr buter 150 gr sheqer 3 vezë 150 gr çokollatë 5 lugë qumësht 150 gr miell kokosi 3 lugë rum Përgatitja: – Ndajini të bardhat nga të verdhat...
Musakaja-arabe-780x439

Musaka arabe: Pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme!

Herën tjetër kur dëshironi musaka të shijshme, provoni ta gatuani sipas kësaj recete: – 500 g mish të bluar viçi, – 1.5 kg patëllxhanë, – 5 speca të kuq, – 4 domate, – 2 speca djegës, – 1 tufë majdanoz, – 1 qepë, –...
Pear-LIME-MARTINI-PUNCH-WITH-GRAPE-EYEBALLS-640x358

Koktej pjeshke në kushte shtëpie, efektive për freskinë e organizmit!

Ditët me temperatura të larta, dijnë të bëhen edhe problematike për organizmin e disa prej jush. Kjo pasi vapa mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore më zorrët e si shkak mund të pasojnë dhe helmimet nga ushqime të ndryshme,...
20160206-fried-rice-food-lab-68-thumb-1500xauto-429632-780x439

Oriz me perime

Produktet do t’i japin pjatës suaj shijen dhe cilësinë që meriton! Përbërësit: ▪ 1 qepë mesatare, ▪ 1 karotë mesatare, ▪ bizele të ziera, ▪ 1 domate mesatare (ose pakë salce), ▪ 3 filxhanë çaji (mesatarë) oriz, ▪...
kajmakcinaokk-750x500

Kajmaçina – Ëmbëlsi Magjepsëse nga Tradita Prizrenase

Kajmaçina është një nga ëmbëlsirat më të shijshme të kuzhinës shqiptare. I lehtë plot shije dhe fantastik, ndër të preferuarit në raste festash, Kajmaçina ka mahnitur me shijen e tij këdo që e ka provuar. Përgatitja e Kajmaçinës...