Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

Strawberry-Cake-e1404039705460

Receta më e lehtë dhe e shijshme e kekut me luleshtrydhe

Sa fëmijët tuaj të vendosin se çfarë ëmbëlsire u hahet, ju do u keni servirur në pjatë një copë nga keku më i shijshëm me luleshtrydhe. Linda Fishta ka ndare me të gjithë lexuesit e Living recetën më të shpejtë dhe të lehtë...
amareti-biskota-embelsira-receta-gatimi-arti-gatimit

Nuk keni kohë? Këto receta do t’ju nxjerrin faqebardhë

Nuk keni kohë për të përgatitur një tortë? Ju keni fëmijë dhe ju doni të përgatisni një vakt për zemër të lehtë të shëndetshëm dhe të shijshëm pa ju marrë gjithë pasditen. Çokollatë, me mollë, me gjizë, kokos apo misër:...
Screenshot_2-70-650x358

Si përgatitet një ëmbëlsirë me mak

Përbërësit: 1/4 Gjalpë (margarinë) 1 gotë ujë 1 gotë uji sheqer 1 pako kekssa të bluar 300gr 1 pako mak Arra të grimcuara Rrush të tharë Përgatitja: Pasi të përzihen të gjithë përbërësit hudhet në një kuti dhe mbi ëmbëlsirë...
patate-780x439

Patate super të mira me ajkë: Propozim i shkëlqyeshëm për drekë dhe darkë!

Kur njëherë ta provoni, do ta përgatitni gjithnjë e më shpesh. Patatja është kafshatë shumë e mirë për kënaqje dhe festë për shijen tonë. Nevojiten: – 600 g patate, – 200 g ajkë të thartë, – 1 qepë e madhe, – 2 speca...
background-011

Pica siciliane

Përbërësit: * 1 masë brumi për pica * 1 lugë gjelle vaj ulliri * 1 filxhan çaji salcë domatesh * 6 ullinj të zinj pa bërthama * 6 ullinj të gjelbër pa bërthama * 1 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë (Parmigiano) * 3 fileta...
images

Pogaçe të vogla

Përbërësit 2 gota qumësht i vakët 1 gotë vaj vegjetal 1 maje 3 lugë jogurt 2 lugë sheqer 1 lugë të çajit kripë miell   PËRMBI 1 te kuq te vezes 2 lugë të çajit vaj vegjetal Hapat: Në një enë të thellë i derdhim të...
pizza

Mësoni të ndryshoni traditat, ekziston një recetë ideale edhe për picën

Përbërësit: -230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës) -1/3 filxhan çaji vaj ulliri (ekstra i virgjër) -1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara) -1/2 filxhançaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur...
tiramisu

Tiramisu në gotë për të gjithë ata që s’kanë shumë kohë për të kaluar në kuzhinë

Për 4 gota: 250g Mascarpone • 4 fruta pasioni + 4 lugë kafeje sheqer pluhur • 16 luleshtrydhe (varet sa të mëdha i keni gotat) • 2 vezë • 1 bustinë vanilje • 70g sheqer • 16 biskota të vogla të rrumbullakëta të blera gati,...
images

Kek me portokall

Përbërësit: 3 vezë 200 mg sheqer 200 ml qumësht 100 ml vaj 1 pako pluhur për pjekje 1 pako sheqer vanille 1 lëvore portokalli 1 gotë e gjysmë Procedura: Vezët dhe sheqerin i tund së bashku. Hedh qumështin dhe vajin duke i tundur...
133470290

Pancerota me ajvar

Nevojiten: për brumin: 1 katrorkë tharmë i freskët 1 gotë (prej 200 ml) qumësht 1 lugë sheqer miell sipas nevojës 1 gotë јogurt 1 gotë vaj 1 pluhur pjekurinash kripë sipas shijes për fillin: 300 gr аjvar 200 gr sallamë, sipas...