Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

maxresdefault

Kuleç në mënyrën turke

Ky brumë përgatitet në mënyrë krejtësisht tjetër nga të gjithë ato që i keni provuar deri tash. Nevojiten: – 1 kg miell tip 400, – 500 ml qumësht të vakët, – 3 lugë ajkë të thartë, – 1 qeskë pluhur për ëmbëlsira, –...
Palanik1-750x500

Palanik me djathë në saç

Përgatitja e Palanikut me Djathë   Përbërësit 1 kg miell gruri 700 ml dhallë e vakët 300 ml kos 200 gr gjalpë të freskët fshati 150 gr djathë të bardhë të thërrmuar 1 lugë kafeje sobë buke Kripë Përgatitja Në një enë të...
okpetulla-750x500

Si të përgatisim petulla

  Përgatitja e Petullave  Përbërësit 500 gr miell gruri 2 kokrra vezë të freskëta 1 gotë e gjysmë kos Dy lugë kafeje me sobë Kripë Përgatitja Në një tas të madh shtojmë miellin, sodën dhe kripën. Krijojmë një gropëz...
Buka-më-e-shëndetshme-që-ekziston-780x439

Buka më e shëndetshme që ekziston: Pastron trupin nga yndyrat dhe mbetjet toksike!

Kjo bukë pa miell është njësoj nutritive si edhe produktet e tjera të furrës, mirëpo edhe e pasur me proteina, vitamina, amino-thartira, yndyra, hidrokarbure dhe minerale. Kjo bukë stimulon prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe...
7700629650_0370e37eb8_b

Ide për drekë familjare: gullash viçi

Mish viçi, domate, qepë, spec i bluar, me pak pure patatesh – dhe kjo është drekë e shkëlqyeshme e cila do t’u pëlqejë të gjithëve! Përbërësit: 800 g mish viçi (të butë), – 4 qepë të madhësisë mesatare, – një filxhan...
byrek

Byrek Me Djathë Kaçkavall – Receta Mahnitëse e Shijes

Padyshim, tradita shqiptare e përgatitjes së byrekut është e mrekullueshme në shijen që të ofron. Por një recetë fantastike me prejardhjen nga kuzhina orientale, e cila të përfshin tërësisht me shijen e saj sigurisht do të bëhet...
supa-din-legume-800x600-24065

Supat Kundër Virozave – Tri Receta Supash Plot Shëndet

Supat janë një kurë ideale kundër  virozave, gripit dhe të ftohurës të cilat rëndojnë rrugët e frymëmarrjes. Në shumicën e rasteve kura kundër këtyre bllokimeve nuk gjendet në farmaci, por në një pjatë supe të ngrohtë,...
24254526_2021654344790169_7308041052059860992_n

Kifle me mjaltë

Përbërësit 450 gr miell 20 gr maja e fresket 1 luge e vogel kripë 2 luge sheqer 50 gr margarin 1 vezë Levore limoni ne rende 200 ml qumësht 2 luge mjalte Hapat 1 Perzijme majen,sheqerin dhe gjysem gote nga qumeshti i vaket 2 Majen e leme...
makarona_me_ton

Salca më e mirë e makaronave është me spec të kuq!

Për këtë recetë janë më të përshtatshme makaronat e shkurtra, mund të zgjidhni llojin që dëshironi! Ne i pastruam specat nga lëkura që të na shijonin më shumë por nuk është kusht i recetës! Përbërësit për 4 persona: 450gr...
hqdefault22

Receta për hasude me arra

Përbërësit 250 gr sheqer 150 gr niseshte 200 ml ujë 100 ml vaj luledielli 100 gr arra Përgatitja 1 Në tenxhere hedhim 100 ml vaj. 2 Shtojmë 50 gr sheqer dhe e lemë të shkrihet dhe të marrë ngjyrë të kuqe. 3 Në një tas shtojmë...