Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

kofsha-pule-ne-furr

Kofshë pule të marinuara

Kofshët e pulës të marinuara me përbërës të përgatitur vetë në shtëpi, janë shumë herë më të shijshme se ato që ju blini. Mund t’i keni menduar si zgjidhjen më të shpejtë pakot e gatshme me kofsha pule. Por, nuk keni pse...
sultjash

Receta për një Sultjash plot shije

Sultjashi, apo siç ndryshe quhet “Tomël Orizi” është një nga ëmbëlsirat e preferuara. Si për raste familjare, qoftë për festa, e për ta shijuar me një kafe gjatë një dite të rëndomtë, sultjashi është një prej ëmbëlsirave...
receta

Ëmbëlsira më e shëndetshme që keni ngrënë ndonjëherë sa keni dëshiruar: Sfera kokosi nga vetëm dy përbërës!

Nuk ekziston desert më i shpejtë dhe më i shëndetshëm se ky. Me siguri çdokush që i do ëmbëlsirat kujdeset për tepricën e peshës trupore, për shkak të sheqerit në të gjitha ëmbëltoret. Ne prandaj po ju sjellin recetën për...
supa1

Supa marokene e Ramazanit, Harira

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale. Përbërësit: ▪ 2 qepë (të grira imët) ▪ 1 lugë gjalpë ▪ 2 lugë vaj ulliri ▪ fletë selinoje (të grira imët) ▪ ½ luge...
pite

I adhuroni pitalkat e Ramazanit? Ja si bëhen (Receta)

Pitalkat e ramazanit janë gatime që kryesisht përgatiten për muajin e agjërimit,  janë shumë të preferuara dhe përgatiten në disa mënyra.  Përbërësit: 1. kg miell0.5 L ujë 1 gotë qumësht 1  lugë gjelle tharm buke 1 lugë...
veze

Si të gatuani perfekt vezë syze?

Përbërësit për një person: ▪ 2 vezë ▪ 1 lugë vaj Përgatitja: Ngroheni tiganin, qitni vaj dhe thyeni vezët në tigan. Fërgoni në zjarr të madh rreth dy minuta, pastaj zvogëloni zjarrin dhe me lugë qiteni vajin sipër të verdhës...
sallat

Dreka në Punë – Sallatë me makarona, proshutë dhe perime

Edhe nëse e përgatisni sallatën që në darkë, vendoseni enën e qelqit në frigorifer dhe do të jetë gati për të nesërmen. Mund të përdorni perimet që dëshironi. Përbërësit për 1 person: 70 gr makarona spirale 4-5 domate qershi Proshutë...
japrak

Japrak me gjethe rrushi

Përbërësit: -Rreth 100 gjethe rrushi të njoma -350 -400g oriz kokërr vogël -700 g qepë të njoma, të grira imet -500 g lakra të egra, të ndryshme (unë kisha gjethe mëllage,labot,pak lëpjete,lulëkuqe,hithra) -kush i do me mish,...
qershi

Kek me qershi

Përbërësit 3 vezë 2/3 gota sheqer ½ gote vaj vegjetal ½ gote ujë 1 Pluhur pjekje 1 vanilje 2,5 gota miell 1 gote qershi ½ gote arra të bluara Hapat 1 Vezët dhe sheqerin e përziejmë mirë, ia shtojmë vajin vegjetal dhe ujin. Pluhur...
pule

Pulë e pjekur me mjaltë, mustardë dhe erëza të freskëta

Një recetë e veçantë e përgatitjes së filetave të pulës, por dhe shumë komplekse në shije dhe vlera ushqyese. Përbërësit: ▪ 6 copa mesatare fileta nga gjoksi i pulës ▪ 1/2 filxhan mjaltë ▪ 1/2 filxhan salcë mustardë ▪...