Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

pite

Kroasantë me qershi

Qershitë janë në ditët më të mira të sezonit, prandaj, shfrytëzojini për të përgatitur me to ëmbëlsira të shijshme. Sigurisht që ato shijojnë edhe nëse hahen të freskëta por, nëse i përfshini në një ëmbëlsirë do të...
ushqim

Tortilla të mbushura

Përbërësit: ▪ 8 tortilla të gatshme ▪ 1 kokë qepë ▪ 2 thelpinj hudhre ▪ 400 gramë mish i bluar viçi ▪ 100 gramë fasule nga konserva ▪ 200 gramë domate të konservuara ▪ 1 spec djegës ▪ 1 spec i kuq ▪ 1 patate e madhe ▪...
000000000000000000000.pispili

Pispili me gjizë dhe spinaq

340 kcal për racion Ju furnizon me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë. Sasia: Për dy persona Vështirësia: Minimale Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha...
Capture

Qofte në qepë

Përbërësit qepë mish i grirë Speca te gjelbër Biber i zi kripë vaj vegjetal domate qepë të vogël PËRMBI 2 lugë të gjellës uthull molle 1 lugë të gjellës Salcë domate vaj vegjetal Biber i zi trumzë 1 gote ujë Hapat 1 Qepet...
makarona

Makarona me kungulleshka në furrë

Përbërësit: ▪ 320 g makarona me forma ▪ 40 djathë i fortë deleje ▪ 30 kikirikë ▪ 500 kungulleshka ▪ 3 qepë të vogla ▪ 200 g djathë i përzier lope dhe dhie ▪ 1 tufë borzilok ▪ vaj ulliri ▪ kripë dhe piper Përgatitja: Fillimisht...
133687388

Patate në furrë

Kjo është një mënyrë shumë e veçantë e përgatitjes së patateve të pjekura në furrë. Përbërësit: 1.3 kg patate 9 lugë gjelle miell 6 lugë gjelle gjalpë 950 ml qumësht Kripë Piper Përgatitja: Së pari ngrohni furrën në...
kk150910-gullash

Gullash me domate

Përbërësit: ▪ 330 g mish viçi, ▪ 6 lugë vaj, ▪ Piper, ▪ Spec i kuq i bluar, ▪ 250 ml supë perimesh, ▪ Kripë, ▪ 250 g domate të verdha (bën edhe të kuqe), ▪ 250 g domate të kuqe, ▪ Gjysmë luge kanellë. Përgatitja: Mishin...
burek

Byrek i njelmët në mënyrën turke: Pitja e njohur me djathë në formë zarfi (Video)

Nje recetë që mund të gatuhet nga të gjithë, shumë e shijshme dhe pa shpenzime, transmeton Telegrafi. Përbërësit: ▪ 4 petë Për shtojcë: ▪ 250 g djathë ▪ 4 degë majdanoz Për lyerje të petëve: ▪ 2 vezë ▪ 2lugë qumësht ▪...
11820444_856117994441268_784908868_n

Receta për mëngjes: Gjevrek me susam (Foto)

Receta për mëngjes. Përbërësit: • 250 gr. gjalpë • gjysme gote me vaj luledielli ose vaj misri • çerek ¾ gote çaji me sheqer • 1 gote çaji me uthull ( molle ose rrushi ) • 1 vezë ( e verdha brenda në brumë, e bardha për...
largea_largea_piadinnn14640210201464021039

Piadin me hot dog dhe perime

Përbërësit: Petë të gatshme për piadin Hot dog hako Sallatë jeshile Avokado Salcë të kuqe pikante Domate Përgatitja: Përgatisni së pari sallatën duke prerë avokadon në shirita të hollë të gjatë. Sallatën jeshile mund ta lini...