Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

largea_largea_patell-lazz14640012011464001218

Lazanjë patëllxhanesh me gjizë dhe proshutë

Përbërësit: Patëllxhan (mjaftueshëm për një tavë) Domate të pjekura mirë Gjizë të ëmbël Proshutë Kripë, piper Borzilok Hudhër Vaj ulliri Përgatitja: Pastroni dhe prisni patëllaxhanët në feta. Piqni secilën dhe lërini mënjanë....
largea_untitled1463841112

Simite bullgare

Përbërësit: 200 gr. miell 4 vezë 300 gr. djathë delesh Bakinë 100 ml. vaj për ushqim Ajkë 100 ml. jogurt Për përgaditjen e këtij ushqimi nevojiten 20 minuta Përgatitja: Hapi i parë: Në një enë më të thellë të madhe e vendosim...
largea_1609849_793774473982003_900304381_n1463597039

Qofte – shtëpie

Përbërësit: -300 gr mish i bluar; -200 gr thërrime buke; -3 ve; -200 gr parmesan; -2 thelpinj hudhëre; -1/2 qepë e kuqe; -Kripë; -Piper; -Majdanoz;
largea_largea_rizzzzee14635575961463557612

Rizoto me perime të stinës

Për 4 persona: 350g oriz Arborio • lëng zarzavatesh i valuar • 1 qepë • 1 kungull i prerë në kubikë (rreth 100g) • 2 karota të prera në kubikë (rreth 100g) • 4 shparguj të prerë në rrota të holla • 100g bizele • 100g...
largea_pann-diee1463119976

Panine me perime dhe proshutë pule

Kjo është një panine me pak kalori edhe për shkak të proshutës së pulës por edhe prej perimeve dhe mungesës së salcave. Është një ide mjaft e mirë dhe e thjeshtë për t’u përgatitur dhe konsumuar në punë. Përbërësit për...
largea_171d9e32-1638-4bd5-93d9-3775ae0e61da1462022269

Sallat tuna

Sallat janë të preferushme që të servohen në dy racione atë të darkës dhe të drekës. Disa i servojnë ato që t`i bashkëngjisin me ushqimin që janë duke e ngrënë, e disa të tjerë e preferojnë atë pa asgjë. Sallata me tunë...
largea_largea_ttoossssttt14620043871462004410

Tost me perime dhe proshutë pule

Ky variant i tostit është me siguri më i shëndetshëm se gjithë të tjerët. Për ta gatuar ju duhet vetëm koha e thekjes së bukës. Perimet mund t’i piqni dhe t’I ruani në frigorifer për 2-3 ditë dhe në mbrëmje të përgatisni...
largea_largea_lakror-me-presh-dhe-gjiz-euml_2_hd-780x43914592626391461875653

Lakror me presh dhe gjizë

Përbërësit: ▪ 600 gr miell ▪ pak kripë ▪ vaj ▪ ujë Gjella: ▪ presh ▪ gjalpë ▪ pak djathë ▪ pak gjizë ▪ kos Përgatitja: Fillimisht përgatisim gjellën. Më pas në një tigan apo tenxhere, vendosim preshin me gjalpë...
largea_largea_krrpp-kuungg14619082361461908258

Krepa me gjizë, kungull dhe proshutë

Përbërësit për petët e krepave: 120 gr miell 3 vezë 10 gr gjalpë 260 ml qumësht Nga pak gjalpë për piekjen e çdo pete Për mbushjen: 400 gr kunguj 200 gr gjizë të ëmbël 100 gr proshutë në kubikë 40 gr djathë parmixhan të...
largea_taarrrt-ss1461595986

Tartë me mollë dhe avokado

Përbërësit për dy tarta të tilla: ● 1 mollë jeshile ● 1 petë sfoliat – mundësisht katrore ● 1/2 limon ● 1 avokado ● 100 g kos i bardhë i trashë ● pak kokrra shege ● kripë, piper ● sipas dëshirës mund të shtojmë...