Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

largea_largea_byrr14615159771461516005

Byreçka bareze

Përbërësit (për 8 persona): 1kg miell, ½ litër ujë, 100gr gjalpë, 50gr djathë parmixhano, Maja birre, djathë mocarela, 50gr sheqer 100gr domate 50gr kripë/piper. Përgatitja: Përzieni miellin me ujin, kripën, majanë e birrës,...
largea_gjevrek-620x3301461347357

Gjevrek me susam për mëngjes

Receta e pësosur për mëngjes. Përbërësit : • 250 gr. gjalpë • gjysme gote me vaj luledielli ose vaj misri • çerek ¾ gote çaji me sheqer • 1 gote çaji me uthull ( molle ose rrushi ) • 1 vezë ( e verdha brenda në brumë,...
largea_13052649_1555440464750238_505018715_o-640x3581461253971

Petulla me qumësht

Petulla shumë të shijshme. Përbërësit: 2 gota qumësht 2 lugë gjalpë 5 lugë gjelle sheqer 2 lugë çaji maja 2 vezë Miell deri sa të bëhet brumi si për burek Përgatitja: Pas e bëni brumin e leni të pushojë për 30 minuta. Pastaj...
largea_170655-r3l8t8d-650-101-650x3801461170828

Tortë me qershi – ja receta! (Foto)

Për brumin nevoitet: 200 gr gjalpë Një majë e lugës kripë 3 filxhane miell 1 filxhan qumësht i thartuar Vanilla ose vanilje sheqer Për mbushjen: 500 gr kokrra qershi mundësisht të jenë të forta. Gjysmë filxhani sheqer pluhur Për...
largea_roasted_tomato_sauce-1-8-780x4391460611826

Njoki me domate të pjekura, spinaq dhe djath

Përmbajtja: ▪ 500 gr njoki të gatshme ▪ 200 gr gjysma-domate të freskëta, të pjekura lehtë në furrë ▪ 200 gr domate të prera në kubikë dhe të kulluara ▪ 300 gr gjethe spinaqi, të ziera dhe të kulluara mirë ▪ 2 thelpinj...
largea_bonnbb1460470888

Bonbone me maskarpone

Përbërësit për 35-40 bonbone: ~ 200gr çokollatë e zezë ~ 100gr maskaropne ~ 80gr sheqer pluhur ~ 4 lugë kakao pluhur pasheqer ~ 4 lugë gjelle me fëstëkë Përgatitja: Thërrmojmë çokollatën në thërrime jo shumë të vogla, e...
largea_gullash-780x4391460213033

Gullash viçi në mënyrën bavareze

Përbërësit: ▪ 400 g qepë të kuqe ▪ 1 karotë ▪ 4 patate të mëdha ▪ 1 kg mish viçi ▪ 4 lugë gjalpë ▪ kripë, piper ▪ 2 lugë koncentrat domateje ▪ 1 lugë piper të kuq ▪ gjysmë luge kumin të bluar ▪ 600 ml lëng...
bakllava-780x439

Bakllava me biskota dhe çokollatë

Pëbërësit: ▪ 500 g kore për pite ▪ 200 g biskota të bluara ▪ 200 g çokollatë për zierje ▪ 1 margarinë ▪ 2 gota sheqer ▪ vaj Përgatitja: Sheqerin dhe 2 dl ujë zieni derisa sheqeri të shkrihet. Bluani çokollatën në...
largea_biss-pjesshh1459834801

Biskota me ngjyra në formë pjeshke

Përbërësit: 100g sheqer ● 1 vezë ● 30ml qumësht ● 140g gjalpë i tretur i ftohtë ● 330g miell ● 1 bustinë sodë për ëmbëlsira ● ½ lugë me lëkurë limoni të grirë ● 1 bustinë vanilje Na duhen gjithashtu: reçel pjeshke...
largea_musake-me-patellxhan-780x4391459780943

Musaka me patëllxhanë

Nevojiten: ▪ 2 patëllxhanë të mëdhenj ▪ 4 patate ▪ 5 vezë ▪ 2 qepë ▪ 500 g mish të bluar ▪ një lugë mëlmese bimësh të thata ▪ piper, kripë ▪ 5 dl qumësht ▪ 1 dl vaj ▪ 200 g miell Përgatitja: Qëroni patëllxhanët,...