Monday, 10 August 2020 | Lajme: 0

Libri i Kuzhinës

largea_pannn-haa1459672524

Panine me sallam dhe perime

Është gjithnjë zgjidhje e mirë për t’i shpëtuar blerjeve të rastësishme në rrugë. Për të përgatitur këtë panine mund të zgjidhni përbërësit që dëshironi. Një nga perimet tuaja të pëlqyera, pak djathë të bardhë dhe...
largea_r-2-780x4391459401780

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Nevojiten: ▪ 500 g feta mishi pule ▪ 1 pavllakë për zierje ▪ 2 qese supë instant kërpudhash Përgatitja: Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë...
largea_riz-sa1459346638

Rizoto me kungull të verdhë dhe salsiçe

Përbërësit për 2 persona: 1 gotë oriz 2 gota lëng permiesh Gjysmë qepe të bardhë 20 gr gjalpë 150 gr kungull 2 salsiçe të freskëta Djathë parmixhan Arrëmyshk Rozmarinë Kripë, piper Vaj ulliri Gjysmë gote verë të bardhë Përgatitja:...
largea_pica-portobelo_hd-780x4391459317539

Pica Portobelo

Përbërësit për 8 mini pica: * 8 kërpudha * 4 feta djathë mocarela * 4 domate, të gri ra * 1 lugë borzilok * 1 lugë rigon * piper i zi për shije * 2 lugë ullinj Përgatitja: 1. Ngrohim furrën në 220 gradë. Pastrojmë kërpudhat...
largea_qusshhh-salm1459177224

Quiche me salmon dhe kopër

Quiche-ja është një variant i tortës së kripur që përgatitet shpejtë dhe të ngel në mendje gjatë, sidomos kur është me salmon. Mjafton t’i shtoni drekës edhe një sallatë dhe nuk ju duhet gjë tjetër. Përbërësit për brumin...
largea_fffooott1459070920

Vezë të mbushura me proshutë

Përbërësit: Vezë (zjeni aq kokrra sa mendoni të servirni) Proshutë Hako Domate Kopër Spec të kuq Kripë, piper Vaj ulliri Pak majonezë Përgatitja: Zjeni vezët, pastrojini nga lëkura dhe pritini përgjysmë. Të verdhën e të gjithave...
largea_the-easiest-way-to-make-sliders-youtube-780x4391458944995

Ka vënë mishin e bluar në tepsi, kur ta shihni përse edhe ju do të provoni që sot (video)

Të gjithë i duam hamburgerët me dhjathë (cheeseburger), mirëpo përtojmë t’i bëjmë vetë, andaj më me dëshirë shkojnë në ndonjë Fast fond. Kur të shihni se është e mundshme të përgatiten një mal çizburgerësh për njëherë,...
largea_pbfdgck1k1-650x3581458840985

Tortë çokollate me gjalpë kikiriku

Tortë çokollate, fill çokollate, por me një dallim të madh. Gjalpa e kikirikut është përbërësi magjik. Shpërndahet në mes të tortave dhe fillit Përbërësit: 250g miell 375g sheqer 1 lugë e mesme sodë buke 250g gjalpë 50g kakao 250ml...
largea_hott-do1458627756

Hot dog me fara susami

Përbërësit: 2 lugë fara susami Hot dog (për aq hot dog sa do bëni) Maja birre gjysmë luge Vaj ulliri 300 gr miell 80 gr mustardë Kripë Përgatitja: Meremi së pari me përgatitjen e brumit. Bashkojmë miellin me pak kripë, majanë,...
largea_lsquo-mafina-rsquo-me-banane_hd-780x4391458578219

‘Mafina’ me banane

Përbërësit: ▪ 3 banane të shtypura ▪ 2 ve ▪ Gjysmë gote qumësht ▪ 1 grusht me ara të copëtuara ▪ 1/ e gotës shurup ▪ 260 gram miell ▪ 1 lugë çaji sodë buke ▪ ½ lugë çaji kanellë ▪ 1 lugë çaji me ekstrakt vanilje Përgatitja: Në...