Monday, 13 July 2020 | Lajme: 0

Familje

pregnant-woman-with-husband

Këshilla për një shtatëzani sa më të mbarë

Gratë shtatzëna kanë probleme me të vjellat në fillim të shtatzënisë dhe më pas me refluksin-gastroesofag, kur barku është i madh. Të vjellat janë një shenjë specifike e tre muajve të parë, të pashmangshme, edhe pse mund të...
femije .

Video: Ja çfarë bëjnë fëmijët kur janë vetë

E pyesni veten se çfarë bënë fëmija juaj kur nuk jeni afër? Përgjigja është e qart përpiqen të ikin. Videoja që po ju prezantojmë ka dy funksione – i parë është t’ju bëjë për të qeshur dhe e dyta është për...
child-sleeping-with-teddy-bear

Grindjet e vazhdueshme të prindërve në shtëpi ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit të fëmijës

Grindjet e vazhdueshme të prindërve në shtëpi ndikojnë negativisht në zhvillimin e trurit të fëmijës. Studimi është realizuar nga shkencëtarë të Universitetit Oregon dhe tregon se fëmijët edhe kur janë në gjumë ndikohen...
childComputer_1394080c

Fëmijët më të varur se kurrë prej kompjuterit

Sipas studimeve të zhvilluara së fundmi, 42,3 % e fëmijëve të ciklit nëntëvjeçar dhe të mesëm kalojnë më shumë se tri orë në ditë para kompjuterit. Të mbajtur në shtëpi edhe nga pasiguria e rrugës, fëmijët nxiten më...
mashkull me tel

Teknologjia ndryshon komunikimin brenda familjes

Të gjithë risitë teknologjike dhe komunikimi nëpërmjet rjeteve sociale, ka ndryshuar komunikimi brenda familjes . Një prej kompanive më të njohura në botë të teknologjisë së lartë, japonezja “Toshiba”, realizoi një studim...
familje

Si të kaloni më shumë kohë me fëmijën tuaj

Psikologët pohojnë se koha e bukur e kaluar me fëmijët shndërrohet në kujtime të bukura të ngulitura në memorie. Gjatë pushimeve nuk është e nevojshme të ushtroni presion mbi fëmijët për përmbushjen e detyrave apo të lihen...
bebi

Si të kujdesesh për beben në plazh

Së pari informohuni pranë organeve kompetente për cilësinë e ujit dhe pastërtinë e plazhit ku shkoni. Për sa i përket banjës, nuk kontrollohet as temperatura e ujit të detit, as e ujit të ëmbël, as e pishinës. Është vetë...
ledina celo3

E keni harruar Ledina Çelon? Ju sjellim fotografi me djalin e saj

Këngëtarja nga Shqipëria  Ledina Çelo në moshën 33 vjeçare u martua të dashurin e saj Naim Kabashi. Nga kjo martesë çiftit në jetë i erdhi një djalë. Arritëm që ti gjejmë fotografitë e saja në instagram dhe për tua sjellë...
eneda

Eneda Tarifa lexon librin “Rritja e fëmijës”, për të rritur më mirë vajzën e saj Aria

Këngëtarja nga Shqipëria, Eneda Tarifa kohë më parë u bë nënë duke sjellë në jetë një vajzë dhe duke e pagëzuar me emrin Aria. Në rrjetin e saja sociale zyrtare Eneda Tarifa ka postuar edhe fotografi ku shihet se është duke...
harlem shakeeeee

Harlem Shake gjatë ceremonisë martesore

Të gjithë çiftet duan që dita më e bukur e jetës së tyre të jetë e veçantë dhe me detaje që e bëjnë të paharueshme. Tashmë dasmat tradicionale janë më pak të preferuara, Shikoni se si kërcejnë dasmorët në tingujt e Harlem...