Saturday, 4 July 2020 | Lajme: 0

Teknologji

ripi-620x330

Del në shitje rripi i “zgjuar” që nuk ju lejon të shëndosheni, ja si funksionon

Samsung ka prezantuar një produkt të ri të quajtur ‘rripi i zgjuar’ i cili mund të funksionojë si një ndërgjegje e dytë për sa i përket parametrave tuaj shëndetësorë. Rripi funksionon në mënyrë të ngjashme me një ndjesor...
iphone-7-do-t-euml-jet-euml-m-euml-i-holl-euml-dhe-rezistent-ndaj-ujit_hd-780x439

Lajm shokues për përdoruesit e iPhone …!

iPhone janë një ndër telefonat më të preferuar dhe më të përhapur në botë, por askush deri më sot nuk e dinte se sa parashikohet të zgjasin këto paisje. Gjigandi Apple, për herë të parë ka zbuluar se telefonat e tij të shtrenjtë,...
iPhone 7

Gjithçka që duhet të dini rreth iPhone 7

Modeli më i ri i serisë së iPhone pritet të dalë në shtator dhe të sjellë shumë risi në treg që nga karikimi me valë, te materiali i ri dhe kufjet me Bluetooth. Edhe pse duhen disa muaj derisa të dalë iPhone, diskutimet për të...
largea_dora1464416760

Penisë vibrues dhe krahë bionikë, ja si po e transformon teknologjia jetën (Video)

Që nga krahu bionik që i ka ndryshuar jetën një personi me krah të prerë, deri te penisi vibrues, i dikujt që ka patur një problem serioz me organin gjenital. Teknologjia është në gjendje sot të transformojë jetën e shumë njerëzve...
ttt_1464159027-911524

A mund t’i identifikoni terroristët vetëm nga fytyra?

Një kompani po thotë se mund t’i identifikojë terroristët e pedofilët vetëm duke i analizuar fytyrat e tyre, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova. “Faception”, një kompani izraelite, po konsideron se teknologjia e tyre mund...
largea_laptopi-780x4391464153278

Çdo laptop e ka këtë pjesë, por ndoshta nuk e keni ditur se për çfarë shërben

Kjo pjesë e mbushësit për laptop quhet thelb, bllok ose unaza EMI, dhe shumica e njerëzve nuk e dinë se për çfarë në të vërtetë shërben. Shumica prej nesh kemi vërejtur një cilindër të vogël që gjendet në mbushësin e laptopit,...
largea_largea_gmail-hack14640928661464092884

Fjalëkalimi më i sigurt në botë

Kërkuesit e universitetit të Binghamtonit, në Nju Jork, kanë kryer një studim që mund të ndryshojë sistemet e sigurisë në të ardhmen. Sipas shkencëtarëve, pasi shohim një objekt çfarëdo, truri i secilit prej nesh lëshon valë...
largea_1-827-620x3251463934339

Shpiket aplikacioni që gjurmon të dashurin tuaj

Kompania Uber e cila operon në fushën e teknologjisë së transportit, ka përditësuar aplikacionin e saj “Family Profiles”, duke ofruar mundësinë për të gjurmuar individualisht personat, në grupin e të dashurve tuaj. “Trip Tracker”...
largea_unnamed1463776865

Facebook do të bëjë ndryshimin më të madh në faqen kryesore

Facebook pritet të bëjë ndryshimin më të madh në faqen kryesore, që kur është lansuar për herë të parë. Rrjeti social po planifikon të ndajë postimet sipas temave të ndryshme, bazuar në disa foto që tregojnë versione të pamjes...
largea_ss1462178555

Kujdes me fotot që i postoni në Facebook!

Rrjetet sociale tashmë janë bërë pjesë e pandashme e njerëzve. Çdo moment me shokë, me familje, çdo aktivitet po ekspozohet në rrjete sociale, pa menduar për efektet negative që mund të shkaktojë një gjë e tillë. Një gjë shumë...