Saturday, 4 July 2020 | Lajme: 0

Teknologji

Snapchat-300x173

Snapchat parakalon Facebook, 10 miliard vizita në ditë

Boom vizitorësh përsa i përket videove të para në rrjetin social, Snapchat. Aplikacioni që lindi për shkëmbimin e fotove dhe mesazheve, “përdor dhe fshi” është më e pëlqyera e adoleshentëve. Sipas faqes Bloomberg, videot e...
largea_capture-6_2651004a1461919420

iPhone 7 rezistent ndaj ujit, kufjet në përdorim me wireless

iPhone 7 raportohet se do të jetë rezistent ndaj ujit. Burimet e TechRadar kanë bërë të ditur se Apple ka testuar sistemin e rezistencës ndaj ujit dhe butonin e ri “Home”, i cili është përshkruar më shumë si “sensor” sesa...
largea_instagram-black-white-test-630x4791461908719

Instagram do të bëhet bardh e zi

Instagram po teston një dizajn minimalist. Aplikacioni për postimin e fotove dhe videove, në pronësi të Facebook që prej 2012, po sheh një version të ri. Ky version për iPhone dhe telefonët Android do të jetë një stil pothuajse...
largea_leaving-your-phone-charging-1500x1000-11461739502

Lamtumirë karikuesa, ja si mund të zgjasë më shumë bateria juaj

Në përditshmërinë tonë, për shkak të intensitetit të lartë të jetesës, një nga shkaktarët e stresit mund të jetë edhe bateria e telefonit. Në momentet kur ajo na duhet më shumë, na lë në baltë. Hulumtuesit në Universitetin...
aple

Mjerimi i fabrikës së iPhone, ja sa paguhen punëtorët aty

Shkallët kanë rrjeta për të shmangur incidentet ose vetëvrasjet. Fotot janë publikuar nga vetë kompania Apple pas presionit në rritje për të zbuluar detajet e fabrikës. Një punëtor këtu mendohet se fiton rreth 230 sterlina në...
largea_f_1461577775-9290431461578151

Facebook do të zhduket shumë shpejt

Një pjesë e madhe e Silicon Valley, që përfshinë selitë e kompanive teknologjike si Google dhe Facebook, do të zhduken si pasojë e rritjes së nivelit të detit. Bazuar në një grup shkencëtarësh të njohur si ‘Our Cast, Our Future’,...
largea_unnamed-11461429362

Nasa pamje të tokës nga Orbita

Këto pamje të publikuara nga NASA në faqen e saj zyrtare, shfaqin pamje të mrekullueshme të tokës, në pamje ultra HD. Video është filmuar nga orbita e planetit, shfaq masivet e tokave dhe sistemin atmosferik. Kjo është video e dytë...
viber5

Viber bëhet i papërgjueshëm

Viber së fundmi ka prezantuar enkriptimin fundor për të gjitha mesazhet dhe thirrjet në platformën e saj, duke përfshirë edhe grupet me deri në 200 anëtarë… Kompania, e themeluar në Izrael dhe blerë nga Rakuten në...
facebook33

Njihuni me ndryshimin më të fundit në Facebook

Së fundmi rrjeti social Facebook po punon për të sjellë një metodë të re të organizmit te “neës feed”. Kjo është një risi që për përdorimin e Facebook në telefon do të nxjerrë në pah seksione të shumëfishta të...
Apple-iPhone-SE-the-official-images-gallery-780x439

Apple pret që një iPhone të jetojë vetëm tre vjet!

Apple pret që ora e juaj Watch të jetojë jo më shumë se tre vjet, ndërsa kompjuteri juaj Mac duhet të ketë së paku katër vite jetë. Por sa duhet të zgjasë iPhone-i juaj? Apple e ka bërë të ditur se pret që iPhone, iPad dhe Apple...