Saturday, 10 April 2021 | Lajme: 0

Teknologji

fb

Facebook i fshin 583 milionë profile false

Në 3-mujorin e parë të vitit 2018, Facebook ka çaktivizuar rreth 583 milionë profile false si dhe rreth 837 milionë materiale spam. Të dhënat janë publikuar në raportin Transparency, i cili që prej vitit 2013 regjistron kërkesat...
1f40874605c0f9ad4525e1c37d3b99ef

Apple po heq aplikacione që ndajnëtë dhënat mbi vendndodhjen tuaj me palë të treta

Apple ka filluar të heqë aplikacionet nga App Store që shkelin politikat e kompanisë duke ndarë të dhënat e vendndodhjes me palët e treta pa pëlqimin e konsumatorëve. Shkeljet lidhen me seksionet 5.1.1 dhe 5.1.2 të Udhëzimeve të...
auto_telefoni1525199382-750x430

Kodi ‘sekret’ që zbulon ku është prodhuar telefoni juaj

Të gjithë jemi sadopak kurioz kur bie fjala tek vendi i prodhimit të celularit që kemi, kjo pasi kemi dëgjuar për shumë versione fallso që qarkullojnë në treg. Por, ekziston një opsion i thjeshtë për ta zbuluar vendin e origjinës...
IphoneX

Ekranet e iPhone nuk do të thyhen më!

Apple mund të ketë rregulluar një nga problemet më të mëdha që ka pasur me iPhone gjatë viteve, duke përfshirë edhe iPhone X – plasaritjen e ekranit. Planet për një iPhone të ri, që do të shfaqin një ekran më të fortë, janë...
Facebook-750x430

Psikiatri i njohur: Facebook duhet mbyllur, është streha e të frustruarve

Facebook duhet mbyllur. I këtij mendimi është Vitorino Andreoli, psikiatër, shkrimtar dhe drejtues i Departamentit të Psikiatrisë në Verona-Soave, po ashtu edhe anëtar i Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut.  Në një intervistë...
ipx-780x439

Modeli i ri i iPhone vjen me ekran më të madh, çmim më të lirë dhe bateri të madhe

Apple duket vendosur për lansimin e iPhone-it më të madh ndonjëherë dhe që mund të jetë iPhone 9 Plus (ose iPhone SE 2). Pavarësisht madhësisë që shtrihet në xhepin tuaj, telefoni me sa duket nuk do të zgjasë shpenzimet në kuletën...
1-716-750x430

Samsung Galaxy S10 – i tëri ekran dhe me kamerë 3D

Kanë kaluar rreth një muaj prej kur Samsung ka zbuluar Galaxy S9 e Galaxy S9+, por pavarësisht kësaj, ata tashmë kanë përfunduar dizajnin e smartfonit të ri, Galaxy S10. Samsung Galaxy S10 si duket do të përdor ekranin e njëjtë ‘infinit’...
Capture-4-650x358

Apple njofton se do të hedhë në treg iPhone 8 në ngjyrë të kuqe

Njoftohet se nesër Apple do të prezantojë një ngjyrë të re në linjën e iPhone 8 dhe 8 Plus: në ngjyrë të kuqe. Ngjyra e re është pjesë e partneritetit të kompanisë me (RED), një grup aktivistësh i dedikuar për luftimin e...
9ec34d6f13d8e37ddc04d3451a84cd20

Reklamuesit do të shpenzojnë 40 miliardë dollarë këtë vit më shumë në reklama në internet sesa në reklama televizive

Reklamuesit në internet pritet të tejkalojnë reklamuesit e TV me 40 miliardë dollarë këtë vit.Kjo do të thotë se 40 % e shpenzimeve të reklamave në botë pritet të bëhet online në 2018, sipas parashikimeve të reja nga kompania...
e969ae5a58cfb1adace49c34e0ea919d

Lëshohet iOS 11.3 për iPhone e iPad – sjell disa risi

Apple ka lëshuar versionin final të iOS 11.3 për të gjithë. Ky sistem operativ sjell disa përmirësime të rëndësishme dhe disa funksione të reja të dedikuara menaxhimit të baterisë. iOS 11.3 mund të instalohet në iPhone 5s dhe...