Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Ekonomi

denari-750x430

Mbi 74% e shpenzimeve mujore në Maqedoni shkojnë për ushqim dhe për pagesën e faturave mujore!

Për ushqim, më të varfrit shpenzojnë 74 euro në muaj, ndërsa më të pasurit 340 euro. Mesatarisht, një familje ka nevojë për 528 euro për ta kaluar muajin – gjegjësisht për t’i mbuluar shpenzimet e nevojshme të jetesës. Në...
osmani-750x430

Osmani: Qeveria definoi prioritetet investuese realizimi i të cilëve do të intensifikohet në periudhën e ardhshme

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, në rolin e IPA koordinatorit Nacional (NIPAK), së bashku me kolegun e tij, Zëvendëskryetar i Qeverisë për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev kryesuan takimin e sotëm...
euro-3-750x430

Mërgimtarët kanë dërguar 194 milionë euro për të afërmit në Maqedoni

Qytetarët e Maqedonisë që jetojnë dhe punojnë në vendet e Bashkimit Europian vitin e kaluar kanë dërguar 194 milionë euro për të afërmit e tyre në vendin tonë. Këto janë të dhënat e fundit të EUROSTAT-it mbi daljen nga transferimet...
investues-turq-ne-maqedoni_1542818545-7613840

Investuesit turq në Maqedoni kërkojnë siguri dhe fuqi të kualifikuar punëtore

Anëtaret e Këshillit drejtues të Odës Ekonomike Maqedoni-Turqi-MATTO në takimin me ministrin e Financave Dragan Tevdovski kanë potencuar se hyrja në fuqi e ligjit për të ardhurat për një muaj e gjysmë do të krijojë probleme. Qëllimi...
ja-sa-ishte-rroga-mesatare-neto-n-euml-maqedoni-n-euml-n-euml-ntorin-e-vitit-t-euml-kaluar_hd-780x439

Maqedoni, publikohet paga mesatare neto për muajin shtator

Paga mesatare neto në muajin shtator të këtij viti ka qenë 24.355 denarë, që është më e madhe në krahasim me muajin shtator të vitit 2017 për 4.8 për qind. Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, rritja e pagës...
Duhani-780x439

Fillon shit-blerja e duhanit në Maqedoni

Sot ka filluar shit-blerja e duhanit nga prodhimtaria e vitit 2018. Sipas të dhënave të Ministrisë së Bujqësisë, deri sot janë hapur 195 pika, në të cilat duhanxhinjtë mund ta shesin prodhimin e tyre. Ndërsa Inspektorati për Bujqësi...
administrata-mk_1542294651-8467859

Qeveria do t’i rrisë rrogat e administratës

Edhe pas reagimeve të ashpra të opinionit lidhur me paralajmërimin se vitin e ardhshëm do të rriten pagat e administratës, Qeveria e Maqedonisë nuk heq dorë nga synimi i tyre, raporton Alsat-M. Zëdhënësi qeveritar Mile Boshnjakovski...
2-260

Ristevska: Pensioni minimal do të jetë 8.800 denarë

Irena Ristevska nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale në edicionin e sontëm të emisionit “Magazina Ekonomike” në televizionin Alsat në pyetjen e gazetarit për pensionin minimal theksoi se me reformat në sistemin pensional...
si-dukej-viti-ekonomik-2015-shikuar-p-euml-rmes-prizm-euml-s-s-euml-numrave_hd-780x439

Maqedoni, keq e më keq me ekonominë

Maqedonia renditet e 10-ta në botë në raportin “Doing Business” të Bankës Botërore, apo në vendin e pestë në Evropë sipas kushteve për udhëheqjen e biznesit në konkurrencën e 190 shteteve në botë. Mirëpo, krahas përmirësimit...
Tvedovski

Propozim-buxheti për vitin 2019: Të ardhurat 210.8, shpenzimet 228,5 miliardë denarë

Të ardhurat e përgjithshme në arkën shtetërore në vitin 2019 janë projektuar në 210,8 miliardë denarë, ndërsa shpenzimet e përgjithshme në 228,5 miliardë denarë, theksoi ministri i Financave Dragan Tevdovski në prezantimin e...