Thursday, 13 August 2020 | Lajme: 0

Ekonomi

prej-nes-euml-r-ulen-ccedil-mimet-e-derivateve-t-euml-naft-euml-s_hd-780x439

Këto janë çmimet e reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator Energjetik (KRRE) ka publikuar çmimet e reja të derivateve të Naftës në Maqedoni. Kështu, çmimet me pakicë kanë rënë për 1,5 denarë. EuroSuper BS-95 do të shitet për 72 denarë për litër, kurse EuroSuper...
bujqesi

Maqedoni: Janë definuar fushat nga bujqësia të cilët do të financohen me 15 milion euro nga IPA 2019

Për financimin e bujqësisë në Maqedoni nëpërmjet IPA fondeve 2019 do të fitojnë 15 milion euro. Sektori i grupit punues në të cilën marrin pjesë përfaqësues nga Ministria për Bujqësi Pylltari dhe Ujra (MBPU), Delegacioni nga...
presp-moti-810x453-750x430

Breshëri i “mblodhi” mollët e Prespës, sistemi i raketave, 6 vjet jashtë funksionit

Këtë vit në treg do të ketë shumë pak nga mollët e rajonit të Prespës. Breshëri dy herë brenda një muaji e goditi këtë rajon duke shkaktuar dëme të mëdha. E gjithë ajo që duhej të përfundonte në tryezë, tani ka rënë...
Hapje-650x369

Hapja solemne e projektit “Skopje East Gate”, Balfin Group do të investojë 300 milion euro në Maqedoni

Shkupi do të bëhet edhe me një qendër të re tregtare, por kjo do të jetë ndër më të mëdhatë në rajon me një sipërfaqe prej  45 mijë m2 ose 8 mijë m2 më e madhe se Skopje Sity Mall. Sonte në mënyrë solemne u promovua projekti...
zaev-nafta-903x480-750x430

Çmimet të reja të derivateve të naftës

Çmimet me pakicë të dizelit dhe naftës prej sonte në mbrëmje do të rriten, vendosi Komisioni Rregullator për Energjetikë. Sipas vendimit, çmimi i ri i benzinës EUROSUPER BS 95 do të jetë 73.50 denarë për litër, ndërkaq i EUROSUPER...
Kartela-elektronike-bankare-Mk

Rriten blerjet e shtetasve të Maqedonisë, në tregun e jashtëm

Vitin e kaluar, shtetasit e Maqedonisë kanë realizuar 5,3 milionë transakcione me jashtë, përmes kartelave të vendit. Kjo paraqet një rritje prej 30%, respektivisht janë harxhuar rreth 217 milionë euro. Kështu thonë të rejat më...
struga-foto_1526632497-3479148

Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi do të forcojnë bashkëpunimin në turizëm

Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi do të punojnë në përforcimin e bashkëpunimit në sferën e turizmit me qëllim të prezentimit të përbashkët në tregjet e treta dhe krijimin e ofertave të reja të përbashkëta. Më shumë detaje për...
tusk-780x439

Tusk: Ne ramë dakord për të ulur çmimet e roamingut

Samiti i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor ishte i suksesshëm, tha në konferencën për shtyp, Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk pas samitit BE-Ballkani Perëndimor, informon agjencia e lajmeve bullgare Fokus. “Më lejoni që t’i...
Hekurudhat-e-Maqedonise

Korridori 8 hekurudhor nga Shkupi deri në Sofje është prioritet i Maqedonisë dhe Bullgarisë

Përfaqësues nga ndërmarrjeve së hekurudhave të Maqedonisë dhe Bullgarisë sot në Shkup do të bisedojnë për ndërtimin hekurudhës pjesës e korridorit 8 çka i lidhën këto dy shtete, përcjell Telegrafi Maqedoni. Takimi do të mbahet...
10-dhe-50-denarë-480x270

Monedhat 10 dhe 50 denarë të letrës shkojnë në histori

Tërhiqen nga përdorimi paratë e letrës me vlerë 10 dhe 50 denarë. Nga dita e marte qytetarët do të mund t’i përdorin bankënotat e reja të plastikës në këto vlera. Kurse monedhat e letrës do të keni afat një vit për t’i...