Wednesday, 8 July 2020 | Lajme: 0

Ekonomi

euro-780x439

Maqedoni, bankierët kërkojnë shtyrjen e kamatave

Shoqata e Bankave të Maqedonisë kërkon nga Qeveria që reformën e njoftuar tatimore për të ardhurat e interesit, nga depozitat e qytetarëve, ta shtyjë deri në hyrjen e Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Bankierët besojnë se vetëm...
Screenshot_1

Ministria e Bujqësisë: Sistemi “Raven-Reçicë” do të mundësojë ujitjen e mbi 3.300 hektarëve hapësirë bujqësore

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave punon në ndërtimin e sistemit të ujitjes “Raven – Reçicë”, i cili pritet të rrisë tokë bujqësore të ujitur në rajonin e Pollogut. Nga Ministria kumtuan se gjatë kësaj periudhe...
denar-750x430

Biznesmenët shprehen kundër tatimit progresiv (VIDEO)

Nuk kanë të ndaluar reagimet e komunitetit të biznesit nga reformat e reja tatimore që këtë fundjavë i paralajmëroi Qeveria. Biznesmenët nuk e kanë mirëpritur tatimin progresiv si ndërrim të tatimit të deritanishëm të sheshtë...
bujqesia-780x439

Prezantohet projekt për përforcimin e kapaciteteve për shërbime cilësore për bujqit në Maqedoni

Sot zyrtarisht ka filluar projekti i financuar nga Bashkimi Evropian, i cili ka të bëjë me përforcim të kapaciteteve të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, krijim të administratës cilësore dhe bashkëpunim...
Anita-B-715x430

Ekonomia po stabilizohet në Maqedoni, vlerësimi nga BPM-ja

Guvernatorja e Bankës Popullore të Maqedonisë (BPM), Anita Angellovska – Bezhoska, e vlerëson si stabile ekonominë në vend. Në intervistës e saj të dhënë për Radion Evropa e Lirë, ajo ka deklaruar se ekonomia po stabilizohet në...
Doing-Business-780x439

Maqedonia me rritje të lehtë në listën e re të “Doing Business”

Maqedonia është radhitur në vendin e 10-të në raportin e ri të “Doing Business” të Bankës Botërore, që është përmirësim për një pozitë në krahasim me vitin e kaluar. Renditja e vendeve është bërë në bazë të 10 kritereve,...
aeroplan

Aeroporti i Shkupit me 37 linja të rregullta të fluturimeve

Me itinerarin dimëror të fluturimit i cili hyri në fuqi në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit funksionojnë 37 linja të rregullta deri në 35 destinacione të cilat janë shërbyer prej 13 kompanive ajrore, informojnë për MIA-n nga...
kompiri

Banorët e Maqedonisë konsumojnë patate, fasule, mish pule dhe derri, ndërsa ushqim deti pothuajse aspak nuk hanë

Patate, speca, domate, lakër dhe qepë, mish viçi, derri dhe pule, shalqi, mollë dhe banane, janë prodhimet që dominojnë në tryezë tek një familje mesatare në Maqedoni. Nga përpunimet e mishit më së shumti blenë kole nga derri,...
Euro-1-780x439

Maqedonia e fundit në Evropë për konkurrencë ekonomike

Maqedonia renditet ndër ekonomitë më të dobëta në Evropë lidhur me konkurrencën e ekonomisë vendore. Sipas raportit për konkurrencë globale, ekonomia e vendit është pozicionuar në vendin e 84-ët duke shënuar rënie prej 22 vendeve...
si-dukej-viti-ekonomik-2015-shikuar-p-euml-rmes-prizm-euml-s-s-euml-numrave_hd-780x439

Maqedoni, paqartësia politike ndikon në uljen e rritjes ekonomike

Afaristët në Maqedoni thonë se proceset që ndërlidhen me rrumbullaksimin e Marrëveshjes me Greqinë duhet të realizohen me një dinamikë sa më intensive, duke përshëndetur votimin e fazës së parë për ndryshimet kushtetuese si...