Tuesday, 19 October 2021 | Lajme: 0

Ballkan

Haradina-629x430

Haradinaj: 100% taksë është interes kombëtar, planifikoni që mund të zgjasë deri të na njeh Serbia

Ka nisur edicioni i parë i Konventës së Prodhuesve të Kosovës, që ka për qëllim fuqizimin e sektorit të prodhimit dhe promovimin e produkteve ”Made in Kosova”. Në këtë Konventë po merr pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj,...
ismail_12-780x439

Sot mbushën 106 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Sot mbushen 106 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë, më 1912 në Vlorë. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë erdhi pas përpjekjeve gati 500 vjeçare të popullit shqiptar nga perandoria osmane, e cila pushtoi trojet shqiptare,...
ll_1543399719-5706109

Princi dhe Princesha kanë diçka për të thënë në këtë 106 vjetor të Pavarësisë

Princ Leka së bashku me Princeshën Elia Zaharia Zogu ka bërë një urim të veçantë në ditën e Pavarësisë. Ai shfaqet me bashkëshorten e tij në një foto ku sjellë një urim për të gjithë shqiptarët. Gjithashtu ajo që bie në...
1-1017

Kapet shqiptari, trafikanti me i madh i kokainës (FOTO)

Arrestohet trafikanti më i madh i drogës në Viterbesë, Itali, i cili kishte trafikuar sasi të konsiderueshme heroine dhe kokaine falë kontakteve me krimin e organizuar shqiptar. Dje në mëngjes policia ka prangosur Ismail Rebeshin, 35-vjeçarin...
ismail1

Deklarata origjinale e fotografuar nga Marubi në 25 vjetor të Pavarësisë (FOTO)

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” ka publikuar Deklaratën origjinale të Pavarësisë të fotografuar nga Kel Marubi në 25-vjetorin e kësaj ngjarje historike, e cila vjen në ditët tonë falë objektivit të kujdesshëm të fotografit,...
lider-696x347-Copy

Festa e Flamurit, Rama dhe Meta homazhe në Vlorë (FOTO/VIDEO)

Me rastin e 28 nëntorit, në qytetin e Vlorës është zhvilluar një ceremoni e veçantë për ngritjen e flamurit kombëtar. Në këtë ceremoni morën pjesë Presidenti i Republikës Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, kreu i Kuvendit Gramoz...
rama-duart-750x430

Rama uron Ditën e Flamurit me një foto të veçantë

Kryeministri Edi Rama ka uruar 106-vjetorin e Pavarësisë me një foto të veçantë, publikuar në rrjet sociale. Rama ka publikuar një foto realizuar në takimin mes qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës në Pejë. Në foto shfaqet...
ismail-qemali-1-750x430

Sot të gjithë shqiptarët festojnë 28 nëntorin ditën e flamurit

Sot është një ditë festive për të gjithë shqiptarët pasi festohet shpallja e pavarësisë. Falë kësaj dite shqiptarët mundën të ndaheshin nga perandoria Ottomane pas 500 vitesh dhe të formonin shtetin e tyre, edhe pse jo i...
konushevci-mala-660x330-1_1543327278-8256073

Rivarrosen në Prishtinë eshtrat e heronjve Ilir Konushevci dhe Hazir Malaj

Në varrezat e dëshmorëve në Prishtinë janë varrosur me ceremoni të lartë shtetërore eshtrat e heronjve Ilir Konushevci dhe Hazir Malaj. Eshtrat e dy heronjve janë rivarrosur mbi 20 vjet pas vrasjes së tyre. Deri tash eshtrat e tyre...
halil-kastraa-780x439

“Jetimat e Ballkanit”, me një aksion të madh humanitar me 28 nëntor, 28 palë çelësa për 28 familje në nevojë

Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, në ditën e flamurit kombëtar, në bashkëpunim me Komunën e Prizrenit, do të ndajë 28 palë çelësa, në 28 nëntor, për 28 familjare në nevojë. Kjo është njëra nga iniciativat më të...