Tuesday, 28 September 2021 | Lajme: 0

Bota

1-183-780x439

Stuhi e frikshme breshëri në Sidney (Foto/Video)

Një stuhi e madhe breshëri ka goditur Sindey në Australi. Pamjet tregojnë breshërinë në madhësinë e një guri që bie në tokë, ndërsa stuhia përfshiu vendin. Kjo konsiderohet stuhia më e madhe e breshërit në Australi, që dëmtoi...
1-762-750x430

Dyshime për terrorizëm, blindohen aeroportet e Gjermanisë

Aeroportet më të mëdha të Gjermanisë kanë shtuar masat e sigurisë pasi janë vërejtur në Stuttgart katër persona, të dyshuar si terroristë. Policia thuhet të jetë duke kërkuar për një djalë dhe baba nga North Rhine-Westphalia...
1-697

Jep dorëheqje kryeministri i Belgjikës

Kryeministri i Belgjikës, Charles Michel, ka dhënë dorëheqjen nga detyra pas paraqitjes së një mocioni mosbesimi kundër qeverisë së tij. Partia më e madhe në koalicionin e krijuar nga Michel, “Flemish N-VA” u largua një javë...
1-661

Hodhi 25 mijë euro nga ballkoni, arrestohet autori (FOTO)

Kalimtarët u nisën të mblidhnin kartëmonedhat që po fluturonin nga një ndërtesë. Ngjarja ndodhi në një lagje punëtorësh në Hong Kong dhe personi që i hodhi paratë u arrestua nga policia për prishje rendi. Ai quhet Uong Çing-kit,...
HahnSerbia-1-800x450-750x430

Brukseli ia jep Serbisë 97 milionë euro, Kosovës i kërkon heqjen e taksës

Ministrja e Integrimit Evropian të Serbisë, Jadranka Joksimoviq dhe Komisioneri për Zgjerim,  Johannes Hahn nënshkruan sot në Bruksel një pjesë të Instrumentit të Ndihmës së Para-Anëtarësimit për 2017 në vlerë prej mbi 97 milionë...
screenshot-1_1545052696-8700036

Rusia stacionon 10 aeroplanë luftarakë në Krime

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se aeroplanët janë vendosur në bazën ushtarake Belbek në Krime, ku ata do të stacionohen në mënyrë të përhershme. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi sot se ka vendosur më shumë se 10...
fbbbbbbbbbbbbbbb_1544624865-8297408

Alarm: Zbrazen zyrat e Facebook-ut

Zyrat qendrore të “Facebook” në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë evakuuar pas një alarmi për kërcënim. Alarmi rezultoi fals dhe nuk kishte asnjë rrezik për lëndë plasëse. Një telefonatë anonime...
londra_1544624315-18586

Numër rekord i vrasjeve në Londër për dhjetë vitet e fundit

Gjatë vitit 2018 është shënuar numri më i madh i vrasjeve në kryeqytetin britanik në dhjetë vitet e fundit. Therja brutale e një 18-vjeçari gjatë ditës së djeshme e ka çuar në 130 numrin e vrasjeve në kryeqytet që nga 1 janari...
may-750x430

Sot shkarkohet Kryeministrja e Britanisë së Madhe?

Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate të Komitetit Konservativ, të cilët do ta sfidojnë udhëheqësen e tyre në orët e mbrëmjes. Pas kësaj është deklaruar vetë kryetarja e Partisë Konservative, kryeministrja May. “Ndryshimi...
qante-merkeli-qanin-delegat-t-emocione-p-r-lamtumir-n-e-zonj-s-s-hekurt-FxaxndVicTM-810x456-696x391

Me plot emocione dhe të qara largohet nga partia CDU Angela Merkel

1001 delegatë të partisë gjermane, CDU e kanë zgjedhur kryetaren e re, që do të jetë pasardhëse e Angela Merkel. Por, lamtumira për zonjën e fuqishme, Angela Merkel nuk ka qenë aq e lehtë. Me plot emocione, kancelarja gjermane i...