Sunday, 1 November 2020 | Lajme: 0

Bota

franga-587x392_1539938730-5472628

Ky është populli më i pasur në botë

Në Zvicër, sot ka 725,000 njerëz me pasuri prej një milion e më shumë. Ky numër pritet të rritet në 988,000 deri në vitin 2023. Pavarësisht një rënie të lehtë, zviceranët ende pasurinë mesatare më të lartë për një të...
2-254

Makabre: Çifti lidh në pemë dhe pret gruan shtatzënë për t’i rrëmbyer vajzën në bark (FOTO)

Një çift vodhi foshnjën nga barku i një nëne shtatzënë pasi e lidhën atë në një pemë duke e vrarë të renë. Trupi i Mara Cristiana da Silva, 23 vjeçe (në foton poshtë), e cila ishte shtatzënë në muajin e tetë, u gjet...
bota-640x430

Gati gjysma e popullsisë botërore jeton me 5.5 dollarë në ditë

Pavarësisht përparimit në zvogëlimin e varfërisë ekstreme, gati gjysma e popullsisë në botë jeton me më pak se 5.50 dollarë në ditë, duke shënuar rritje të të varfërve në vendet e pasura, ka thënë Banka Botërore të mërkurën. Në...
meriuhane-750x430

Fillon shitja e kanabisit në mënyrë ligjore, ja vendi

Kanadaja u bë vendi i dytë në botë e cila legalizoi përdorimin e kanabisit. Që me legalizimi dhe deri më tani u mor me rregullimin e juridiksionit. Akoma ka disa probleme pasi shumë shoqata lobojnë kundër përdorimit të tij. Në masnatë...
prostitutka-750x430

Prostitutat shqiptare në Angli, grupi më i madh i skllaveve, drogë dhe alkol për t’i mbajtur nën kontroll

Në një raport të publikuar sot për skllavërinë e ditëve moderne, Salvation Army në Britaninë e Madhe ka bërë të ditur se është shtuar numri i njerëzve të skllavëruar në Britani si ndër radhët e vendasve, ashtu edhe të...
jeruzalem

Australia mund ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Ministri i Jashtëm palestinez Riyadh al-Maliki kritikoi deklaratën e kryeministrit australian i cili bëri të ditur se vendi i tij ishte i hapur për njohjen e Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit. Sipas Al-Malikit duke vepruar kështu,...
133590142

Administrata e Trampit me deficit më të madh nga viti 2012

Qeveria e SHBA-së e përfundoi vitin 2018 fiskal me deficit buxhetor prej 779 miliardë dollarë amerikanë, më i madhi në gjashtë vitet e fundit, si pasojë e uljes së të ardhurave për shkak uljes së tatimeve, por edhe rritjes së shpenzimeve...
uria

Alarmi: Çdo minutë në botë 5 fëmijë vdesin nga uria

Çdo ditë në botë, 7000 fëmijë nën pesë vjeç, vdesin për shkaqe që lidhen me kequshqyerjen. Alarmin e ka dhënë një raport i Save the Children që ka lansuar fushatën globale me titullin ‘deri në fund për fëmijët’, me objektivin...
132337900

Mbledhje e ambasadorëve arabë për shkak të qëndrimit të Australisë për Jerusalemin

Ambasadorë të 13 shteteve arabe mbajnë takim në kryeqendrën australiane Kanberrë, të shqetësuar se vendimi i Australisë ta shqyrtojë njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, do të mund të sjellë dëm në perspektivën paqeruajtëse...
104348643

Koreja Veriore dhe Jugore së shpejti me rrjet hekurudhor dhe rrugor ndërmjet dy vendeve

Koreja Veriore dhe Jugore sot arritën marrëveshje që të fillojnë me vendosjen e sërishme të rrjeteve hekurudhore dhe rrugore ndërmjet dy vendeve. Marrëveshja ishte arritur pas diskutimit për planet aksionale për ndërtimin e marrëdhënieve...