E diel, 1 Nëntor 2020 | Lajme: 0

Bota

2-75-780x439

Bie borë në SHBA, Kolorado “pushtohet” nga aksidentet (Video)

Një stuhi e fortë ka prekur Koloradon dhe Vyoming në SHBA, ku ka rënë borë në mbi 30 centimetra trashësi, kurse temperaturat kanë rënë në mënyrë drastike. Për shkak të stuhisë dhe rrugëve të mbuluara me borë kanë ndodhur...
belgjike1-750x430

Belgjikë: Katër shqiptarë fitojnë në zgjedhjet lokale, njëri është nga Shkupi (FOTO)

Në garën për këshilltarë në komunat belge kanë fituar edhe 4 shqiptarë, shkruan Gazeta Lajm. Këtë informacion e ka bë të ditur Amet Gjanaj, njëri nga kandidatët që ka fituar garën për këshilltar. Ai ka bërë të ditur edhe...
alpine-750x430

Tragjedi në Himalaja, vdesin 9 alpinistë

Nëntë alpinistë dyshohet se kanë vdekur pasi një stuhi e dëbore e dhunshme shkatërroi kampin e tyre në malet Himalaja në Nepalin perëndimor. Një ekip ekspeditash prej pesë anëtarësh nga Koreja e Jugut dhe katër udhëzues nga Nepali...
vetura-1-750x430

Izraeli nga viti 2030 ndalon veturat me naftë dhe benzinë

Ministria e Energjisë e Izraelit ka njoftuar një plan për të eliminuar automjetet me benzinë dhe motorët me naftë nga trafiku në këtë vend të Lindjes së Mesme. Qëllimi përfundimtar është që të gjitha makinat e pasagjerëve...
uragani-2

Uragani godet Kubën dhe bëhet gati të zbarkojë në Florida

Uragani i radhës, i quajtur “Michael” ka goditur Kubën me reshje dhe erëra të forta. Stuhia pritet të zhvendoset në Florida dhe zona të tjera të Shteteve të Bashkuara, disa prej të cilave nuk janë rimëkëmbur ende nga uragani...
putin-2_1539064394-9684768

Bie popullariteti i Putinit në mesin e rusëve

Një sondazh i ri, i publikuar të hënën, tregoi se numri i rusëve që e konsiderojnë presidentin Vladimir Putin si politikanin më të besueshëm të Rusisë, ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të kaluar. Sondazhi i kryer në periudhën...
99394152

Një haker italian është nën hetim për shkak të sulmeve ndaj faqeve të NASA, policisë, RAI

Autoritetet italiane njoftuan se një 25-vjeçar i cili mbetet anonim është nën hetim për shkak se ka hakuar tetë ueb faqe të NASA-s në vitin 2013. I dyshuari për të cilin besohet se është pjesëtar i grupit të hakerëve të Italisë...
termet-1

Tërmeti në Indonezi, rritet numri i të vdekurve

Ekipet e shpëtimit dhe ndihmës po vazhdojnë ende në Indonezi, pas një tërmeti masiv dhe cunamit që goditi ishullin e Sulawesi. Numri i të vdekurve u rrit të hënën në 1944 pas kërkimeve të autoriteteve për të zhdukurit, sipas...
134494020

Ish presidenti i Koresë së Jugut Li Mjun-bak dënohet me 14 vjet burg

sh-presidenti  koreanojugor Li Mjun-bak është dënuar me 15 vjet burg për shkak të korrupsionit. Li Mjun-bak (76), i cili ishte president nga vitit 2008 deri në vitin 2013 u shpall fajtor për korrupsion, shpërdorim dhe kriminal tjetër. Përveç...
133509154

Dita Botërore e Kafshëve – çdo ditë zhduken nga 100 lloje

Në Ditën Botërore të Kafshëve, shoqatat që kujdesen për ekzistencën e tyre paralajmërojnë për rrezikim të një numri të madh të llojeve të kafshëve dhe gjendjen e tyre të keqe në pjesë të ndryshme të botës. Dita Botërore...