Sunday, 1 November 2020 | Lajme: 0

Bota

134482857

Bilanci më i ri i viktimave nga tërmeti në Indonezi: 1.407 të vdekur

Në tërmetin e fuqishëm dhe cunamin që të premten e goditën ishullin indonezian Sulavesi, sipas të dhënave të fundit, kanë humbur jetën 1.407 persona, kumtoi sot zëdhënësi i Agjencisë nacionale për përballje me katastrofa të...
epa06156697 A Russian military official walks in front of The S-400 'Triumph' anti-aircraft missile system during the Army 2017 International Military Technical Forum in Patriot Park outside Moscow, Russia, 22 August 2017. The Army 2017 International Military Technical Forum are held from 22 August to 27 August.  EPA/YURI KOCHETKOV

Izraeli do të vazhdojë ta sulmojë Sirinë edhe krahas arritjes së sistemit rus C-300

 Izraeli sot kumtoi se do të vazhdojë me sulme ajrore ndaj caqeve të grupeve proiraniane në territorin sirian edhe krahas asaj që Rusia Sirisë i dorëzoi sistem raketor kundër ajror C-300. “Nuk mund të them se gëzohemi në arritjen...
d83e15af-c2cd-48fb-98bc-1cfed2dda0db-w1023-r1-s_1538484498-7261955

Sulm i dyshuar vetëvrasës në Afganistan, 13 të vdekur

Zyrtarët kanë thënë se të paktën 13 persona janë vrarë dhe dhjetëra tjerë janë plagosur në një sulm të dyshuar vetëvrasës, i cili është kryer në një tubim, në kuadër të fushatës zgjedhore në lindje të Afganistanit. Udhëheqësi...
seul-702x430

Seul: Koreja e Veriut ka 20 deri 60 bomba bërthamore

Ministri jugkorean për bashkim, Ço Mjong-gjon para deputetëve deklaroi se Koreja e Veriut në arsenalin e vet bërthamor ka prej 20 deri 60 bomba. kjo është hera e parë që një funksionar jugkorean të flasë publikisht për vëllimin...
garda

Kjo ndodh nëse ngacmon ndonjë ushtar të Gardës së Mbretëreshës

Një video e publikuar në rrjete sociale ka dhënë leksion se nuk duhet bërë shaka me ushtarët e Gardës së Mbretëreshës së Mbretërisë së Bashkuar. Ata mund të duken krejt të parrezikshëm, me kapelat e tyre dhe veshjen e pastër...
tajfuni-750x430

Tajfuni “Trami” shkatërrues në Japoni

Dy persona kanë humbur jetën pasi një tajfun i fuqishëm goditi Japoninë. Tajfuni I pagëzuar me emrin “Trami” solli shkatërrim të dielën në afërsi të qytetit Osaka, me erëra që shkonin deri në 216 kilometra në orë. Stuhia...
hoteli-750x430

Momenti kur rrufeja godet Hotelin Mbretëror në Meka (VIDEO)

Arabia qendrore është kapluar këto ditë nga një stuhi e rëndë e motit me të reshura të ashpra e shkarkime të vetëtimës. Kamerat me kuadër në tokat e shenjta të Mekës kanë kapur momentin kur vetëtima ka goditur Hotelin Mbretëror,...
stuhi

Stuhi e fuqishme dhe e rrallë afrohet drejt Evropës

Një stuhi e fortë dhe e rrallë, e cila i ngjason uraganit dhe tajfunit, uikendin e ardhshëm do ta godasë pjesën lindore të Detit Mesdhe, raporton CNN. Sipas televizionit, bëhet fjalë për një stuhi hibride, e cila quhet Medikejn. Të...
child-gaming-on-smartphone-780x439

Kufizimi i kohës së fëmijëve pranë ekranit lidhet me aftësi më të mira kognitive

Sipas një studimi të publikuar në ‘The Lancet Child & Adolescent Health’, kufizimi i kohës së lirë të fëmijëve në më pak se dy orë në ditë pranë ekranit (TV, smartphone), së bashku me gjumë të mjaftueshëm dhe aktivitet...
100534214

Një tërmet ka goditur Sulavesin, nuk ka rrezik nga cunami

 Një tërmet me intensitet prej 6,1 ballë sipas Shkallës së Rihterit e ka goditur sot ishullin indonezian Sulavesi, por nuk pritet ai të shkaktojë cunami. Tërmeti konsiderohet si mesatarisht i fuqishëm dhe i cekët – në thellësi...