Sunday, 1 November 2020 | Lajme: 0

Bota

german-industrial-780x439-750x430

Edhe pas 30 vite pas bashkimit të Gjermanisë, pagat janë ende më të ulëta në lindje krahasuar me perëndimin

Afro 30 vite pas rënies së murit të Berlinit, Gjermania Lindore vazhdon të qëndrojë pas asaj Perëndimore, sipas një raporti të fundit. Si pasojë po rritet frika se lindja e vendit po e humbet sfidën e sheshimit të ndasive. Një studim...
132464719

Rejtingu kreditor i Greqisë nën kërcënim nëse nuk ulen pensionet

Agjencia ndërkombëtare “Mudis” paralajmëroi se është e mundur ta zvogëlojë rejtingun kreditor, nëse Qeveria dhe Parlamenti nuk e realizojnë uljen e planifikuar të re të pensioneve. Sipas gazetës “Katimerini”,...
makina-750x430

Njihuni me ‘Bishën’ e Donald Trumpit (Video)

Donald Trump ka marrë në përdorim një limuzinë të re presidenciale dhe me këtë veturë të re ai ka shkuar në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Limuzinën e ka prodhuar Cadillac, vjen nga platforma e kamionëve Chevrolet...
epa06598070 EU Commissioner for Digital Economy and Society, Bulgarian, Mariya Gabriel (R) and Dutch Madeleine de Cock Buning (L) from Utrecht University, specialised in Intellectual Property, Copyright and Media and Communication Law and Chair of new High Level Group (HLEG) on fake news and online disinformation, give a press conference in Brussels, Belgium, 12 March 2018. The High Level group presented a two months working report on phenomenon of fake news, defining the roles and responsibilities of relevant stakeholders, grasping the international dimension, taking stock of the positions at stake, and formulating recommendations.  EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Rregullore për luftën kundër lajmeve të rreme në prag të zgjedhjeve për Parlamentin Evropian

Përfaqësuesit e industrisë së reklamave dhe kompanitë e internetit kanë përgatitur një draft-rregullore për të luftuar përhapjen e lajmeve të rreme në Bashkimin Evropian. Komisionerja e BE-së për Ekonominë Digjitale Maria Gabriel...
134328427

Mogerini organizon darkë për kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federika Mogerini sonte në Nju-Jork do të organizojë darkë për kryeministrat e vendeve nga Ballkani Perëndimor të pranishëm në seancën e Asamblesë së Përgjithshme...
134316589

Merkel: Londra duhet të vendos se çfarë dëshiron prej negociatave për Brekzit

Britania e Madhe duhet të sjellë vendim se çfarë dëshiron më saktë prej negociatave për Brekzit, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel në fjalimin para përfaqësuesve të kompanive gjermane. Sipas Merkelit, Brukselin dhe...
17-priests-folded-hands_1537869434-8550673

Prifti dhunon murgeshën: Seksi është terapi për të të shëruar

Një murgeshë në Itali ka denoncuar një prift se e ka përdhunuar. Dhe nuk bëhet fjalë për ndonjë prift dosido, por Giovanni Salonia, 71 vjeç, i cili është docent, autor librash dhe psikolog. Murgesha ishte në një moment delikat...
134473890

Tramp dhe Makron biseduan për situatën në Siri dhe çështjet tregtare

 Presidenti i SHBA-së, Donald Tramp dhe ai i Francës, Emanuel Makron kanë mbajtur takim bilateral në të cilin debatuan për sigurinë ndërkombëtare, situatën në Siri, si dhe për tregtinë midis SHBA-së dhe BE-së. kumtoi Shtëpia...
134472089

Edogan: Do të vendosim zona të sigurisë në Siri në lindje të Eufratit

Turqia në lindje të lumit Eufrat në Siri do të zbatojë aksion dhe do të vendos zona të sigurisë, siç bëri në pjesën veriperëndimore të vendit, deklaroi sot presidenti turk Rexhep Taip Erdogan. “Nëse do Zoti, në të ardhmen...
operacion-750x430

Mjeku zviceran i heq të dy gjinjtë gabimisht, tetë muaj burgim me kusht

Katër vite pas një gabimi të turpshëm, një kirurg zviceran të premten është dënuar në Lugano TI, për shkak se ai ia kishte hequr gjinjtë një pacientes së gabuar të sëmurë nga kanceri, ai u dënua me tetë muaj burgim me kusht. Kirurgu...