Tuesday, 22 September 2020 | Lajme: 0

Bota

CA-Passport-780x439-750x430

Kanadaja kërkon mbi 1 milion imigrantë për tri vitet e ardhshme

Dëshironi të jetoni dhe punoni në Kanada? Kjo ëndërr mund të bëhet realitet pasi që Qeveria e Kanadasë ka njoftuar lidhur me planet për të pranuar më shumë se një milion imigrantë në tre vitet e ardhshme. Në Raportin Vjetor...
fortnite_1544451938-8058387

I tha ta ndërpriste lojën “Fortnite”, australiani e sulmon të dashurën

Një person nga Sydney i Australisë është akuzuar nga gjykata sepse e ka sulmuar një vajzë që mendohet se është e dashura e saj, përderisa ishte duke e luajtur lojën e famshme “Fortnite” dhe po e incizonte veten drejtpërdrejt...
lopa

Vendi ku njerëzit po vdesin më shumë nga lopët sesa gjarpinjtë

Australia është e njohur për tregimet e saj për kafshimet e gjarprit, tarantulat në tualete. Siç raportoi kohët e fundit ABC Science, kafshët kundrejt të cilave është mbjellë frikë në këtë vend frikë nuk mund të jenë më vdekjeprurëse,...
mikhail-popkov-2-750x430

Historia e policit rus që vrau 56 femra

Një polic siberian që u akuzua për përdhunim dhe vrasjen e grave, u gjet fajtor për dhjetëra vrasje të tjera, duke e bërë atë vrasësin serial më të rrezikshëm të Rusisë të kohëve të fundit. Një gjykatë në qytetin e Irkutskut...
merkel-1

Trashëgimtari i Merkelit mund të mos jetë kancelari i ardhshëm

Ministri gjerman i Ekonomisë Piter Altermaer, i hodhi poshtë zërat se fituesi nga votimi i sotëm për trashëgimtar të Angela Merkelit në vendin lider i partisë CDU, sigurisht do të jetë kancelari i ardhshëm i vendit. “Sot votojmë...
1-42-780x439

Luksemburgu pritet të jetë vendi i parë në botë që transportin publik do ta ketë pa pagesë – e tëra po bëhet për një ambient më të pastër

Luksemburgu pritet të jetë vendi i parë në botë që do ta ketë transportin publik falas. Trenat, tramvajet dhe autobusët pritet të jenë pa pagesë nga viti 2020 në këtë vend në zemër të Evropës, pasi një propozim të tillë...
dron-750x426

Posta zvicerane dërgon mostrat laboratorike me dron nëpër spitale

Pas Luganos TI dhe Bernë, Posta e Zvicrës gjithashtu do të dërgojë rregullisht një dron në Cyrih javën e ardhshme. Ka për qëllim transportimin e mostrave laboratorike në mes të Spitalit Universitar Unispital dhe Irchel të Cyrihut,...
aa_1543996778-2188051

Vuan nga një kancer agresiv, 2-vjeçarja ka nevojë për gjakun më të rrallë në botë

Një kërkim mbarë botëror është nisur për të gjetur gjakun më të rrallë në botë për një vajzë dyvjeçare që po lufton kundër një kanceri agresiv. Zainab Mughal, nga Florida e Jugut, u diagnostikua me neuroblastoma, një lloj...
dreri

Në Norvegji kapet dreri i rrallë, i bardhë si bora (FOTO)

Fotot e një dreri të vogël rene, janë bërë virale në rrjetet sociale. Ndryshe nga lloji i tij, dreri i vogël është krejtësisht i bardhë. Fotografi norvegjez Mads Nordsvee e vuri re kafshën e rrallë gjatë një shëtitje në veri...
hong-kong-750x430

Hong Kongu qyteti më i vizituar në botë me 27.8 milionë turistë

Hong Kong mbetet qyteti më i vizituar në botë me plot 27.8 milionë turistë ndërkombëtarë në një vit. Sipas të dhënave të Euromonitor ky trend do të vazhdojë dhe vitin e ardhshëm. Është publikuar lista me 100 qytetet më të...