Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Bota

hiv_1543410105-8780169

Shënohet rekord i të infektuarve me virusin HIV në Evropën Lindore

Sipas një raporti të ri, numri i personave të infektuar me virusin HIV është duke u rritur në shkallë alarmante në tërë Evropën, por sidomos në Evropën Lindore. Qendra Evropiane për Parandalim dhe Kontrollim të Sëmundjeve dhe...
dimri_1543340703-7066447

Një milion fëmijë do të rrezikohen nga dimri në Lindjen e Mesme, alarmon UNICEF

Një milion fëmijë viktima të konfliktit në Lindjen e Mesme rrezikojnë të qëndrojnë jashtë në këtë të ftohtë, me ardhjen e dimrit dhe me mungesën e burimeve për t’i mbështetur ata, paralajmëroi sot UNICEF. ‘’Nën presionin...
1494424734indi-636x358_1543324253-6296407 (1)

E varrosën të gjallë, shpëton 19-vjeçarja

Një 19-vjeçare në Indi është varrosur e gjallë pas një konflikti që familja e saj ka pasur me një biznesmen për një çështje pronësie. Khushboo Khatun, ishte duke u kthyer për në shtëpi, kur 3 persona i kanë dalë para dhe...
103403412-Untitled-1.600x337

Trump deklaron se mund të rrisë taksat ndaj Apple për 25 për qind

Presidenti i SHBA, Donal Trump i tha Wall Street Journal të hënën se është e mundur që Shtetet e Bashkuara do të aplikojnë tarifa të reja për produktet e teknologjisë konsumatore të prodhuara nga Kina, si iPhone. Tarifa e re mund...
2-413

Poloni, gjenden 160 kilogramë kokainë në arka me banane

Punonjësit në shumë supermarkete polake zbuluan një sasi të madhe kokaine në kutitë e bananeve të importuara nga Ekuadori, njoftoi sot policia. “Ne kemi kapur më shumë se 160 kilogramë të asaj që duhet të jetë kokainë e dërguar...
femijet-750x407

UNICEF publikon shifrat: Ja si interneti ‘po vret’ fëmijët

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF ka publikuar shifra dhe fakte tronditëse, gjatë samitit për abuzimin e fëmijëve në internet. Sipas UNICEF, mosha mesatare kur fëmijët e anketuar në botë kanë aksesuar internetin...
EA922645-61B3-43B9-99B8-7D2F7795FFE4_cx0_cy8_cw0_w1023_r1_s-750x430

Protesta, digjet Parisi për 7.6 centë

Policia në Paris ka përdorur gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit, të cilët po protestojnë për të dytën javë me radhë, kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Përleshjet mes protestuesve dhe policëve...
grate-ne-spanje_1542984631-8937473

Gjykata spanjolle nuk i dënon dy përdhunues, shpërthejnë protestat

Vendimi i një gjykate për t’i liruar dy përdhunues të një vajze ka shkaktuar shpërthim të protestave në tërë Spanjën. Gjykata vlerësoi se dy burrat nuk kanë kryer sulm seksual sepse nuk kanë përdorur kërcënime apo dhunë për...
kanceri_1510879293-4892938

Kanceri u ka marrë jetën 1.3 milion njerëzve brenda një viti në BE

Në Bashkimin Evropian (BE) në vitin 2015, 1.3 milion persona kanë vdekur nga kanceri. Sipas të dhënave të Zyrës Statistikore Evropiane (Eurostat), shkaku i vdekjes së 1,3 milionë personave në vitin 2015 në vendet e BE-së ka qenë...
104438881_46498963_719089398453695_6365518557786144768_o-1-696x419

Qielli bëhet portokalli në Australi, probleme shëndetësore

Një stuhi gjigante rëre është përplasur mbi komunitetet në Australinë juglindore, duke e bërë qiellin ngjyrë portokalli dhe duke rritur shqetësimet për cilësinë e ajrit. Autoritetet lëshuan një paralajmërim për shëndetin publik...