Thursday, 3 December 2020 | Lajme: 0

Bota

1-843-750x430

Pritet shpërthimi më i madh në hapësirë me ndikim edhe në Tokë

Një yll 8,000 vite dritë nga Toka është në prag të një shpërthimi të madh supernova, i cili mund të prodhojë shpërthimin e parë të Rrezatimit të Rrugës së Qumështit, një ngjarje e rrezikshme dhe jashtëzakonisht energjike. Shkencëtarët...
vrasja_1542810024-1154619

Një grua marokene dyshohet se e vrau të dashurin dhe mishin e tij ua shërbeu punëtorëve

Prokurorët e Emirateve të Bashkuara Arabe kanë deklaruar se kanë ngritur aktakuzë ndaj një gruaje, e cila besohet se e ka vrarë të dashurin e saj dhe mishin e tij ua ka shërbyer disa punëtorëve pakistanezë. Ata thonë se gruaja...
edbdfc88-cc01-4157-aeba-0d79007e6349-w1023-r1-s_1542800327-1908697

Rreth 85 mijë fëmijë mund të kenë vdekur nga kequshqyerja në Jemen

Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç mund të kenë vdekur nga kequshqyerja gjatë tre vjetëve luftë në Jemen, tha organizata bamirëse ndërkombëtare Save the Children. “Numri është i barabartë me gjithë popullsinë nën...
intelegjenta-750x430

“Inteligjenca artificiale” lëndë mësimore në shkollat e Kinës

Lënda për “inteligjencë artificiale”, e cila zbatohet si projekt pilot në shkollat në Kinë, nga viti i ardhshëm do të fillohet të ofrohet si lëndë me zgjedhje ose obligative. Sipas lajmit të Radios Ndërkombëtare Kineze, nga...
ashensori_1542722115-1037654

Ashensori ra në “rënie të lirë” 84 kate, mbijetojnë 6 personat e ndodhur në të

Personat e ndodhur në një ashensor në qytetin e Çikagos sigurisht kanë menduar se do të vdesin, përderisa ashensori në të cilin ndodheshin ra për 84 kate. Gjashtë persona, përfshirë një grua shtatzënë, ranë nga kati i 95-të...
arabia-750x430

Arabia Saudite shndërrohet për herë të parë në histori në ‘det’ (Video)

Arabia Saudite është duke u përballur me përmbytje gjatë këtij muaji. Autoritetet saudite deri më tani kanë konfirmuar se 30 persona kanë humbur jetën. Gjatë vikendit të kaluar ka mbretëruar një situatë kritike në zonat e prekura,...
2-325-750x430

Një bankë e madhe evropiane ka shpërlarë 150 miliardë dollarë në SHBA?

Howard Wilkinson, ish-drejtor i degës së bankës daneze në Talin, zbuloi sot se një bankë e madhe evropiane ka ndihmuar në trajtimin e transaksioneve të dyshimta me vlerë deri në 150 miliardë dollarë, në të cilat u përfshinë dy...
kurz-1

Kurz: Ballkani Perëndimor e kompleton BE-në

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot mori pjesë në takimin e mëngjesit, së bashku me liderë tjerë, të ftuar nga kancelari austriak, Sebastian Kurz, në kuadër të Forumit Ekonomik të Vjenës. “Austria është vend mik që...
1-166-780x439

Për vetëm 48 orë holandezët arrijnë ta ndërtojnë tunelin nën autostradë (Video)

Në një video të përshpejtuar shihet se si një kompani ndërtimore në Holandë, arrin ta ndërton tunelin në një autostradë – dhe e gjithë ndodh brenda një vikendi. Që të mos mbyllen autostradat për qarkullim në Holandë për...
modelja_1542373852-9714972

15 vjet burgim për burrin që e sulmoi modelen me acid në fytyrë

. Ish-i dashuri i saj, Edson Tavares, ishte dënuar vitin e kaluar, por gjykata e solli rastin prapë në gjykim, duke e ngarkuar atë edhe me akuzën për përcjellje dhe përgjim të viktimës. Që nga sulmi ndaj saj, Notaro ka folur publikisht...