Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Bota

6b531020dad384096fe083207a4c8580-780x439

Probleme në aeroplanin Paris-Shangai, pasagjerët bllokohen për tri ditë në Siberinë e ftohtë

Pasagjerët që fluturonin nga një aeroplan i Air France nga Parisi në Shanghai të dielën u bllokuan në Siberi për tre ditë, për shkak të problemeve në aeroplan. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fluturimi AF116, që mbante...
kmer-780x450_1542363100-8812734

40 vjet pas regjimit që vrau 2 milionë njerëz: Dënohen pjesëtarët e Kmerëve të Kuq

Udhëheqësit e fundit të mbijetuar të lëvizjes komuniste “Kmerët e kuq”, e cila ka sunduar në mënyrë brutale në Kamboxhia në vitet 1970, u dënuan për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte nga një gjykatë...
bunkeri_1542289418-5340314

Brenda bunkerit bërthamor të ndërtuar gjatë viteve ’60 në SHBA

Një video e cila është duke qarkulluar në internet tregon në detaje se si duket bunkeri luksoz antibërthamor i ndërtuar gjatë viteve të ’60-ta. Bunkeri i ndërtuar në Kansas të SHBA-ve, dikur ishte edhe “shtëpia” e raketave...
ff_1542203996-92875

Zjarrfikësit të rraskapitur nga zjarret e Kalifornisë, fotografia bëhet hit në internet

Deri më tani, zjarret që kanë kapluar Kaliforninë ua kanë marrë jetën më shumë se 40 njerëzve – duke i lënë mijëra të tjerë të pastrehë. Presidenti Donald Trump tani zyrtarisht ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, dhe...
dsd_1542217635-4093072

Parlamenti Evropian limiton koston e telefonatave në BE

Deputetët europianë votuan të mërkurën një nivel taban të kostove të telefonatave dhe SMS-ve drejt një vendi tjetër të Bashkimit Europian, si dhe krijimin e një dispozitivi të njoftimit të urgjencës. Ky tekst i votuar me 584...
14-2-750x430

Rreth 300 aksidente trafiku nga bora e madhe në Ukrainë (VIDEO)

Për shkak të borës së madhe kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Për shkak të kushteve komplekse të motit dhe borës së madhe që bie nga ky mëngjes, në Kiev të Ukrainës kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Sipas agjencisë...
ekonomia-e-gjermanise_1542204283-4709927

Ekonomia e Gjermanisë shënon rënie, për herë të parë që nga viti 2015

Ekonomia e shtetit më të zhvilluar të Evropës, Gjermanisë, shënoi rënie në çerekun e tretë të këtij viti, që ishte hera e parë që nga viti 2015. Në këtë rënie ndikoi shkëmbimi më i dobët tregtar dhe shpenzimet më të ulëta...
hungaria-azil-780x439

Procedura për azil në Hungari mund të zgjasë deri 60 ditë, ose 15 me procedurë të shkurtë

Pasi MPB dhe MPJ konfirmuan se Nikolla Gruevski ndodhet në Hungari, është aktualizuar çështja nëse kryeministri hungarez Viktor Orban i cili njihet si mik i afërt me Gruevskin, do ta pranojë kërkesën e tij për azil ose jo. Por cila...
page-80_1542192523-7698687

Lordi i drogës “El Chapo” në gjyq, gruaja e tij merr gjithë vëmendjen e mediave

Ditën e djeshme nisi në New York seanca gjyqësore ndaj lordit të drogës, Joaquin Guzman, i njohur me nofkën “El Chapo”. E pranishmë në gjykatë, ishte edhe gruaja e tij, e cila tërhoqi vëmendjen e të gjithëve me paraqitjen e...
45986514-364197327678613-450381132630851584-n_1542018681-6347320

Britania e Madhe ia shton presionin Arabisë Saudite për vrasjen e Khashoggit

Sekretari i Jashtëm i Britanisë së Madhe, Jeremy Hunt, do të udhëtojnë në Arabinë Saudite për të kërkuar nga princi Mohammed bin Salman që të bashkëpunojë më tepër me autoritetet turke për hetimin e vrasjes së kolumnistit...