Tuesday, 22 September 2020 | Lajme: 0

Bota

1-436

Numri i të vdekurve nga Ebola shkon mbi 200

Më shumë se 200 vetë kanë vdekur pas shpërthimit të fundit të Ebolas në Republikën Demokratike të Kongos. Të paktën gjysma e viktimave ishin nga Beni, një qytet me 800.000 banorë në rajonin e North Kivu, tha autoriteti kombëtar...
Europe-border-control-866x487-1-780x439

S’ka më mashtrime në kufi! BE pritet të fusë detektorë zbulues të gënjeshtrave

Me anë të inteligjencës artificiale dhe me një test për zbulimin e gënjeshtrave BE do të lehtësojë punën në kufi dhe të luftojë kriminalitetin. Kritikët dyshojnë dhe i quajnë rezultatet e testeve jo serioze. Ai që do të dojë...
screenshot-5-1466450942-6219146_1541761570-4747962

U burgos gabimisht, lirohet pas 13 vjetësh

Një burrë që kaloi më shumë se një dekadë në burg për një vrasje që nuk e kishte bërë, është duke e paditur policinë e Kolorados, SHBA, pasi një video tronditëse u gjet në të cilën shihen detektivët duke e detyruar ta...
kalifornia

Sulmi në Kaliforni – 12 të vdekur

Një person i armatosur ka hapur zjarr në një klub nate në Kaliforni duke vrarë të paktën 12 vetë, duke përfshirë një oficer policie. Të shtënat filluan në orën 23:20 me kohë lokale në “Borderline Bar dhe Grill” në Thousand...
dt2-780x439

Shtëpia e Bardhë e shpall person “non grata” gazetarin e CNN, pas përplasjes me presidentin Trump (Video)

Shtëpia e Bardhë ka pezulluar kredencialet e korrespodentit të CNN-it në Shtëpinë e Bardhë, pas një shkëmbimi fjalësh të zjarrta me presidentin amerikan Donald Trump. Kjo pasi që, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një...
puntori-1

Gjermania kërkon 1.2 milion punëtorë, këto janë profesionet që kërkohen

Sipas Institutit për Hulumtimin e Tregut të Punës (IAB), në tremujorin e tretë të këtij vitit në Gjermani është regjistruar mungesa e madhe e fuqisë punëtore edhe pse janë hapur 1,2 milionë vende të lira pune. “Krahasuar me...
1-182

Superbakteret, përgjegjëse për 33.000 vdekje vetëm në Europë

Bakteret rezistente ndaj antibiotikëve janë përgjegjëse për vdekjen e 33 000 personave në Bashkimin Europian në vitin 2015, sipas përllogaritjeve nga studiues europianë të publikuara në revistën shkencore “The Lancet Infectious...
1-133-750x430

Arabët të befasuar, pranë Mekës bie borë (VIDEO)

Krahina e Maysan afër Mekës u shndërrua në një skenë piktoreske pasi bora ra në tokat e saj pas një vale shiu, duke nxitur disa përdorues të mediave sociale që ta quanin “nusja e veshur me fustanin e saj të bardhë”. Shumë fotografë...
makina_1541425965-2954457

Miliarderi habit të gjithë, ja çfarë u ka dhuruar punëtorëve

Sanjiv Dholakia, pronari ‘Hari Krishna Exporters’, një nga kompanitë më të mëdha të tregtisë së gurëve të çmuar ka shpërblyer me dhurata të majme punonjësit e tij. Dholakia u ka bërë dhuratë punonjësve të tij 600 makina,...
auto_bunk_81541321362-750x430

Ndodhen në SHBA, ja bunkerët e pasanikëve në rast të fundit të botës

Komuniteti më i madh i bunkerëve privatë në botë, ku një përqindëshi i më të pasurve ka në plan t’i mbijetojë fundit të botës, ndodhet në Dakotën e Jugut të SHBA-ve. Qoftë ky fund nga lufta bërthamore, apo nga ndonjë mynxyrë...