Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Bota

ishull-japonez

Zhduket papritur ishulli në Japoni!

Zhduket papritur një ishull i vogël në veri të Japonisë, duke detyruar autoritetet që të hetojnë për të parë nëse kjo ka ndodhur për shkak të nivelit të ujërave, gjë që mund të reduktojë pak sipërfaqen e ujërave territoriale...
5000_1541415523-4128658

Shërimi i kancerit – Si ta vrasim një “vrasës”?

Një punë revolucionare në sistemin imunitar dhe kryerja e testeve të barnave të reja tregojnë se mposhtja e kancerit mund të bëhet diçka e arritshme. Muajin e kaluar Çmimi Nobel për Mjekësi u dha për zbulime të rëndësishme në...
1-115

Në Mosul të Sirisë, rrogat ndahen me taksi

Qe kur xhihadistët u dëbuan nga Mosuli vitin e kaluar, shoferi i taksisë Abu Aref transporton më shumë sesa vetëm njerëz: ai lëviz rregullisht me tufa parash nëpër zarfa. Kjo është mënyra sesi paguhen rrogat dhe faturat në qytetin...
image-1-158-661x430

25-vjeçarja shqiptare humb jetën në një aksident në SHBA

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një 25-vjeçare shqiptare ka humbur jetën gjatë një aksidenti automobilistik. Klivja Çaçi, me origjinë nga qyteti i Korçës, jetonte e vetme në Amerikë...
image-1-148

Fëmijët boks në kopsht, edukatoret bëjnë tifozllëk

Një video ku shihen disa fëmijë kopshti të rrihen me njëri-tjetrin po bën xhiron e internetit dhe rrjeteve sociale. Në video duken fëmijët teksa bëjnë “boks” me njëri-tjetrin, ndërsa edukatoret ishin në rolin e tifozeve. Ngjarja...
yamal-1_1541154075-1605938

Vdes vajza që u bë simbol i luftës në Jemen

Ishte kthyer në simbolin e luftës në Jemen, pasi imazhet e saj u shfaqën të publikuara në NY Times, vetëm pak ditë më parë. Po sipas “NYT”, e vogla Amal Hussain, 7 vjeç, ka vdekur në një kamp refugjatësh. Amal dukej në gjendje...
Cigarettes-750x430

Kontrabandon 12 milionë cigare, arrestohet shtetasi rus

Policia gjermane arrestoi një të dyshuar rus për kontrabandë të rreth 12 milionë cigareve në vend. Policia federale tha në një deklaratë se 43-vjeçari u arrestua në qytetin Kili, gjatë një kontrolli rutinë, raporton AP.Rusi i...
facebook-logo_1541068948-9786782

Evropianët largohen nga Facebook-u

Një milionë veta në Evropë janë larguar nga rrjeti online. Megjithatë, çdo muaj në Facebook janë aktivë 375 milionë anëtarë – vetëm në Evropë. Në mbarë botën janë shumë më tepër. Facebook ka probleme imazhi dhe...
1-1092

Itali, vazhdon alarmi i kuq për shkak të motit të keq

Pritet sërish mot i keq, pas atij katastrofik që përfshiu rajonin e Venetos të shtunën, të dielën dhe të hënën, ndonëse do të jetë më pak shkatërrues se sa ai që kaloi. Qendra e Mbrojtjes Civile e ka zgjatur deri në orën 14...
nuse-376x300-15-650x358_1540996714-8344649

Në Indi përurohet statuja më e lartë në botë

Dita e sotme do të memorizohet në historinë e Indisë. India përuroi sot, nën masa të larta sigurie, nga frika e protestave të komuniteteve lokale, statujën më të lartë në botë, një monument me konotacion shumë politik, i ndërtuar...