Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Bota

gjermani-1-696x364

Gjermania ndryshon rregullat e punësimit për të huajt

E quajnë “tetori i artë”, ose koha më e mirë në Gjermani që numri i të papunëve të bjerë në nivele rekord. Aktualisht, ne vend numërohen rreth 2,2 milionë të papunë që do të thotë më pak se 5%. Por jo vetëm kaq, në...
1-1050

Moti i keq gjunjëzon Evropën

Vala e motit të keq ka gjunjëzuar disa shtete europiane, ku vetëm në Itali regjistrohen 10 të vdekur, ndërsa dhjetëra mijëra banesa në kontinent vijojnë mungesën e energjisë elektrike. Në Austri, një pjesë e çative mesjetare...
thumbs_b_c_9ccdbb014acf14cfa0840349f7c8e0fb-480x270

Moti i keq në Itali ua mori jetën 9 personave

Të paktën 9 persona e kanë humbur jetën si rezultat i përmbytjeve dhe rrëzimit të pemëve të shkaktuara nga stuhitë e forta në Itali, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas agjencisë italiane të lajmeve ANSA mësohet se stuhia ka...
f17a9cb8-ab40-49b0-b32f-7cf5e9f12865-cx0-cy2-cw0-w1023-r1-s_1540906114-4578243

Trump synon t’i japë fund dhënies së shtetësisë për foshnjat e lindura në SHBA

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se planifikon të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për t’i dhënë fund të drejtës së fitimit të shtetësisë për fëmijët, prindërit e të cilëve nuk janë shtetas amerikanë apo...
sau-720x480-720x430

Shkon me vonesë në panair, presidenti i Finlandës ulet në shkallë

Sauli Niinistö, presidenti i Finlandes i ulur në shkallë, në panairin e librit ne Finlandë… Presidenti është vonuar, vendet janë zenë dhe ai është ulur në shkallë, nuk ka pranuar që dikush nga qytetaret t’ja lirojë vendin.
thumbs_b_c_1f498bede6390c859c4ce3157c5f1a43-750x430

LIVE: Inaugurimi i Aeroportit të Ri të Stambollit

Me praninë e presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan dhe pjesëmarrje të mysafirëve nga katër anët e botës, sot realizohet inaugurimi i Aeroportit të Ri të Stambollit, i cili, pas përfundimit të plotë, do të jetë aeroporti...
merkel-2

Lamtumira e Merkelit – Ajo nuk kandidon më si kryetare e CDU-së

Sipas të dhënave nga qarqet brenda CDU-së, kancelarja Angela Merkel nuk do të kandidojë më në kongresin e partisë në dhjetor. Por ajo do të qëndrojë në postin e kancelares gjermane. Sipas të dhënave nga qarqet brenda CDU-së,...
1-726-1

Aeroporti më i madh në botë që inaugurohet sot në Stamboll, ndodhet në ‘fshatin shqiptar’

Në Stamboll sot hapet një aeroport i ri, për të cilin presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka përgatitur hapje solemne. Zona ku po hapet aeroporti i ri i Stambollit quhet “Arnavutkoy”, që në shqip do të thotë “Fshati i shqiptarëve”. Një...
putin-2

Putin thotë se Rusia do të krijojë armë që bota kurrë s’i ka parë

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se vendi i tij do të ndërtojë armë me fuqi të pakrahasueshme me asnjë vend të botës. Ai foli pas një vendimi të Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr nga traktati prej disa dekadash i armëve...
5-100-750x430

Politikanit të martuar i del videoja duke bërë orgji me 5 femra (VIDEO+18)

Një politikan i martuar që konkurron për guvernator në Brazil, është shfaqur në një video duke bërë orgji me 5 femra. Politikani mohon që të jetë ai në video. Skandali publikohet vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve, me sa...