Monday, 13 July 2020 | Lajme: 0

Dalin pamjet e para të avionit më të madh në botë, ja ku është ndërtuar (Foto)

 

Shtetet e Bashkuara duket se kanë ndërtuar avionin më të madh në botë.

Aeroplani më i madh i globit është projektuar për të riformuar udhëtimin në hapësirë duke nisur raketa nga ajri.

Ai është nxjerrë për herë të parë jashtë në mesnatë,  në një bazë ajrore në SHBA.

Aeroplani i ri, i cili duket sikur ka dy avionë të bashkuar, u ideua  nga miliarderi i Microsoft, Paul Allen dhe kompania e tij private e hapësirës ‘Stratolaunch’.

Ai ka krahët më të mëdhenj të ndërtuar ndonjëherë,rreth 117 metra dhe është më shumë se 100 metra i gjatë.

screenshot-1_1496316904-4068363

screenshot-2_1496316930-4975528