Friday, 22 January 2021 | Lajme: 0

Receta e vjetër kineze me kanellë të zierë që lufton mbi 10 sëmundje

Edhe doktorët nuk mund ta shpjegojnë faktin sesi kanella dhe mjalti janë kura ideale për kancerin, artritin, çrregullime të gurëve të gjakut, kolesterolit dhe shumë probleme të tjera shëndetësore.

Përzierja e mjaltit dhe kanellës ishte e njohur edhe shekuj më parë në shërimin tradicional në Kinë. Kanelli është aroma më e vjetër dhe më e njohur në histori dhe është e njëjtë me mjaltin.Vaj i kanellës dhe enzima i tij krijon peroksidin e hidrogjenit që është gjithashtu në mjaltë.

Në këtë mënyrë këto 2 përbërës vrasin mikrobet dhe gjithashtu bllokojnë bakteret.
Çështjet e zemrës;Bëni pastë me këto 2 artikuj dhe konsumojeni me bukë. Gjithmonë për mëngjes!

Kjo ul kolesterolin e keq, kështu që ju jeni të sigurt nga sulmet në zemër.

ArtritiNë një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë. Kjo parandalon artritin kronik

Kolesteroli;Në një filxhan çaji shtoni 2 lugë mjaltë dhe 3 lugë kanellë dhe pas pak orësh kolesteroli do të jetë më i ulët, rreth 10%.

Ftohjen;Nëse shpesh keni ftohje, përziejeni mjaltin dhe kanellën.

Konsumojeni për 3 ditë dhe kuroni kollën e ftohtë.

Dhimbje Stomaku;Dhimbjet e stomakut janë zbutur me këtë përzierje. Gjithashtu parandalon ulçerën.

Imuniteti;Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe kanellës e bëjnë imunitetin më të fortë

Humbje Peshe;Përzjerjen e mjaltit me kanellë konsumojeni çdo ditë 30 minuta para mëngjesit.

Puçra në fytyrë;Përzierni kanellën dhe mjaltin dhe vendoseni si pastë në fytyrë përpara se të flini.

Kanceri;Studimet tregojnë se ky kombinim lufton kancerin e barkut. Ata që kanë këtë kancer mund të hanë 1 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë për 3 muaj të tërë.