Friday, 22 January 2021 | Lajme: 0

Mjekimet natyrale kundër gurëve të tëmthit

Gurët e tëmthit krijohen nga forcimi ose kristalizimi i kolesterolit që depozitohet në fshikëzën e tëmthit.

Gurët kanë përmasa të ndryshme.

Ato mund të jenë të vegjël sa një kokërr gruri dhe të mëdhenj sa një top pingpongu.

Shtatzania, mbipesha, diabeti, mëlçia, mungesa e aktivitetit fizik, ushqyerja me produkte me yndyrë dhe anemia janë faktorë rreziku për gurët e tëmthit.

Shumë njerëz preken nga gurët e tëmthit dhe nuk janë në dijeni të sëmundjes.

Dhimbjet që shoqërojnë gurët e tëmthit janë shumë të forta dhe mund të zgjasin për disa orë.

Kura me Uthull Molle

Pirja e uthullës së pafiltruar të  mollës largon menjëherë dhimbjen që shkaktohet nga lëvizjet e gurëve në tëmth.

Uthulla e mollës ka aciditetin e duhur, ndaj parandalon prodhimin e kolesterolit nga mëlçia dhe si rrjedhojë formimin e gurëve.

Për më tepër, uthulla e mollës ndihmon në shkrirjen e gurëve ekzistues.

Ju nevojiten : 

 • 2 lugë çaji me uthull molle
 • 1 lugë çaji me lëng limoni
 • 1 gotë me ujë të ngrohtë

Udhëzimet

Hapi i parë- Treteni uthullën në ujë

 • Hidhni dy lugë çaji me uthull molle puro dhe të pafiltruar në një gotë me ujë të ngrohtë.
 • Pijeni lëngun sa herë që të keni dhimbje dhe ajo do të pushojë në rreth 15 minuta.

Hapi i dytë- Shtoni lëng limoni dhe pijeni çdo mëngjes

 • Shtrydhni një limon të freskët.
 • Shtoni një lugë çaji me lëng limoni në ujin me uthull.
 • Pijeni esëll në mëngjes.
 • Ju mund të kombinoni dy lugë çaji me uthull molle, një lugë çaji me lëng limoni në një gotë me lëng molle.
 • Acidi malik tek lëngu i mollës do t’i zbusë gurët e tëmthit.
 • Kura me Lëng Molle

  Kjo kurë është e dobishme në trajtimin e gurëve të formuar nga kolesteroli.

  Lëngu i freskët i mollës përmban pektinë dhe acid malik të cilat zbusin dhe largojnë gurët nga trupi.

   Pini lëng të freskët molle 4 herë në ditë.

  • Pini një gotë me lëng të freskët molle 4 herë në ditë, në mëngjes, drekë, darkë dhe përpara se të flini.
  • Ose pini një gotë me lëng të freskët molle në mëngjes dhe në darkë, duke e shoqëruar me një lugë gjelle me uthull molle.

  Këtë duhet ta bëni çdo ditë për tre ose katër muaj për të parandaluar formimin e gurëve të tjerë dhe shkrirjen e atyre ekzistues.

  Kura me Limon dhe Vaj Ulliri

  Lëngu i limonit ndalon prodhimin e kolesterolit dhe e bën atë më të tretshëm.

  Lëngu i limonit përmban pektinë dhe zbut dhimbjet. Ky lëng shpërbën depozitat e kalçiumit në fshikëzën e tëmthit dhe shkrin ato ekzistues.

  Vaji i ullirit shërben si lubrifikant dhe lehtëson largimin e gurëve nga trupi.

  Hudhra shkrin kolesterolin e akumuluar në fshikëz.

  Ju nevojiten :

  • 2 lugë gjelle me lëng limoni
  • 2 lugë gjelle me vaj ulliri
  • 1 lugë çaji me hudhër të grirë

   Udhëzimet

  Përzieni lëngun e limonit, vajin e ullirit dhe hudhrën në një filxhan.

  Pijeni lëngun esëll në mëngjes çdo ditë për 40 ditë ose më shumë për shkrirjen e suksesshme të gurëve të tëmthit.

  Këshilla

  • Pini një gotë me verë të bardhë kur keni dhimbje dhe për 20 minuta ato do të largohen.
  • Fërkoni pjesën e sipërme të stomakut ose të shpinës me vaj të ngrohtë kastori.
  • Lyeni një napë me këtë vaj dhe vendoseni në zonën e dhimbjes për 2 orë.
  • Pini nga një filxhan me çaj nenexhiku në ditë për shkrirjen e gurëve dhe kundër dhimbjeve.
  • Pini çaj lulerradhiqeje dhe konsumoni shumë nga kjo barishte çdo ditë sepse i bën mirë mëlçisë.
  • Pini lëng të freskët dardhe ose konsumoni dardha dy herë në ditë për 3-4 javë për zbutjen dhe heqjen e gurëve. /AgroWeb.org/