Monday, 30 November 2020 | Lajme: 0

“Game of Thrones” vazhdon të mbetet seriali më i mirë, fiton çmimin kryesor në “Emmys”

Është mbajtur mbrëmja më e rëndësishme e ndarjes së çmimeve për televizion.

“Game of Thrones” janë mbretër të ‘Emmy’ përsëri!

Është hera e tretë që seriali shumë i shikuar po fiton çmimin më të rëndësishëm të vitit, si drama më e mirë.

E edhe këtë herë, kritikët kanë vendosur që sezona e shtatë e serisë ka qenë më e mira se të gjithë seritë tjera që janë shfaqur gjatë vitit, përcjell Gazeta Express.

episode-64-1920
Gjithashtu, ‘Game of Thrones’ ka marrë pjesë me më së shumti nominime për këtë vit, ndërsa ka fitur edhe aktori Peter Dinklage për rolin dytësor për rolin e Tyrion Lanister.

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/REX/Shutterstock (9885449cu) Peter Dinklage - Outstanding Supporting Actor in a Drama Series - 'Game of Thrones' 70th Primetime Emmy Awards, Show, Los Angeles, USA - 17 Sep 2018

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/REX/Shutterstock (9885449cu)
Peter Dinklage – Outstanding Supporting Actor in a Drama Series – ‘Game of Thrones’
70th Primetime Emmy Awards, Show, Los Angeles, USA – 17 Sep 2018

Komedia më e mirë është zgjedhur “Marvelous Ms. Meisel”, që është edhe seria që ka dominuar, me gjithsej pesë çmime të fituara.

Më poshtë keni listën e plotë të fitueseve të këtij edicioni të “Emmy Awards”: /Gazeta Express

Drama më e mirë televizive
Game of Thrones
The Crown
The Handmaid’s Tale
Stranger Things
The Americans
This Is Us
Westworld
Aktori më i mirë në një dramë televizive
Matthew Rhys, The Americans
Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Ed Harris, Westworld
Milo Ventimiglia, This Is Us
Jeffrey Wright, Westworld
Aktorja më e mirë në një dramë televizive
Claire Foy, The Crown
Keri Russell, The Americans
Tatiana Maslany, Orphan Black
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Sandra Oh, Killing Eve
Evan Rachel Wood, Westworld
Aktori më i mirë në rol dytësor në një dramë televizive
Peter Dinklage, Game of Thrones
Nikolaj Coster-Waldau, Game of Thrones
Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale
David Harbour, Stranger Things
Mandy Patinkin, Homeland
Matt Smith, The Crown
Aktorja më e mirë në rol dytësor në një dramë televizive
Thandie Newton, Westworld
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Millie Bobby Brown, Stranger Things
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Lena Headey, Game of Thrones
Vanessa Kirby, The Crown
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale
Skenari më i mirë i një drame televizive
“Start,” The Americans – Joel Fields dhe Joe Weisberg
“Mystery Man,” The Crown – Peter Morgan
“The Dragon and the Wolf,” Game of Thrones – David Benioff dhe D.B. Weiss
“June” The Handmaid’s Tale – Bruce Miller
“Nice Face,” Killing Eve – Waller-Bridge
“Chapter Nine: The Gate,” Stranger Things – The Duffer Brothers
Regjia më e mirë e një drame televizive
“Paterfamilias,” The Crown – Stephen Daldry
“Beyond the Wall,” Game of Thrones – Alan Taylor
“The Dragon and the Wolf,” Game of Thrones – Jeremy Podeswa
“After,” The Handmaid’s Tale – Kari Skogland
“The Toll,” Ozark – Jason Bateman
“Tonight We Improvise,” Ozark – Daniel Sackheim
“Chapter Nine: The Gate,” Stranger Things – The Duffer Brothers
Komedia më e mirë televizive
The Marvelous Mrs. Maisel
Atlanta
Barry
Black-ish
Curb Your Enthusiasm
GLOW
Silicon Valley
Unbreakable Kimmy Schmidt
Aktorja më e mirë në një komedi televizive
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Pamela Adlon, Better Things
Allison Janney, Mom
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish
Lily Tomlin, Grace and Frankie
Aktori më i mirë në një dramë televizive
Bill Hader, Barry
Anthony Anderson, Black-ish
Ted Danson, The Good Place
Larry David, Curb Your Enthusiasm
Donald Glover, Atlanta
William H. Macy, Shameless
Aktori dytësor në një komedi televizive
Henry Winkler, Barry
Louie Anderson, Baskets
Alec Baldwin, Saturday Night Live
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Brian Tyree Henry, Atlanta
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Aktorja dytësore në një komedi televizive
Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Zazie Beetz, Atlanta
Aidy Bryant, Saturday Night Live
Betty Gilpin, GLOW
Leslie Jones, Saturday Night Live
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Laurie Metcalf, Roseanne
Megan Mullally, Will & Grace
Skenari më i mirë i një komedie televizive
“Pilot,” The Marvelous Mrs. Maisel – Amy Sherman-Palladino
“Alligator Man,” Atlanta – by Donald Glover
“Barbershop,” Atlanta – Stefani Robinson
“Chapter One: Make Your Mark,” Barry – Alec Berg and Bill Hader
“Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going,” Barry – Liz Sarnoff
“Fifty-One Percent,” Silicon Valley – Alec Berg
Regjia më e mirë e një drame televizive
The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – Amy Sherman-Palladino
Atlanta, “FUBU” – Donald Glover
Atlanta, “Teddy Perkins” – Hiro Murai
Barry, “Chapter One: Make Your Mark” – Bill Hader
The Big Bang Theory, “The Bow Tie Symmetry” – Mark Cendrowski
GLOW, “Pilot” – Jesse Peretz
Silicon Valley, “Initial Coin Offering” – Mike Judge
Seriali i kufizuar (me numër të caktuar episodesh, zakonisht më i gjatë se një mini-serial)
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
The Alienist
Genius: Picasso
Godless
Patrick Melrose
Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv
Regina King, Seven Seconds
Jessica Biel, The Sinner
Laura Dern, The Tale
Michelle Dockery, Godless
Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders
Sarah Paulson, American Horror Story: Cult
Aktori më i mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv
Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Antonio Banderas, Genius: Picasso
Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose
Jeff Daniels, The Looming Tower
John Legend, Jesus Christ Superstar
Jesse Plemons, Black Mirror: USS Callister
Aktorja më e mirë dytësore në një serial të kufizuar ose film televiziv
Merritt Wever, Godless
Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar
Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Adina Porter, American Horror Story: Cult
Letitia Wright, Black Museum (Black Mirror)
Aktori më i mirë dytësor në një serial të kufizuar ose film televiziv
Jeff Daniels, Godless
Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar
John Leguizamo, Waco
Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Michael Stuhlbarg, The Looming Tower
Finn Wittrock, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Skenari më i mirë në një serial të kufizuar, film televiziv ose dramë speciale
USS Callister (Black Mirror) – William Bridges dhe Charlie Brooker
“Clean Up,” American Vandal – Kevin McManus dhe Matthew McManus
“House by the Lake,” The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – Tom Rob Smith
Godless – Scott Frank
Patrick Melrose – David Nicholls
Twin Peaks – David Lynch dhe Mark Frost
Regjia më e mirë në një serial të kufizuar, film televiziv ose dramë speciale
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, “The Man Who Would Be Vogue” – Ryan Murphy
Godless – Scott Frank
Jesus Christ Superstar Live In Concert – David Leveaux
Live Television – Alex Rudzinski
The Looming Tower, “9/11” – Craig Zisk
Paterno – Barry Levinson
Patrick Melrose – Edward Berger
Twin Peaks – David Lynch
Seriale reale ose konkurruese
RuPaul’s Drag Race
The Amazing Race
American Ninja Warrior
Project Runway
Top Chef
The Voice
Serialet me skeçe të ndryshme
Saturday Night Live
At Home With Amy Sedaris
Drunk History
I Love You, America
Portlandia
Tracey Ullman’s Show
Emisionet me debat
Last Week Tonight
Full Frontal With Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
The Daily Show With Trevor Noah
The Late Late Show With James Corden
The Late Show With Stephen Colbert