Thursday, 24 June 2021 | Lajme: 0

Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e shijshme, e gatshme për 1 orë

Një ëmbëlsirë e shijshme si kjo, bëhet gati shumë shpejt!
Përbërësit:

2 gota sheqer
3 gota gjalpë të pastër
3/4 e filxhanit çaj i pjekur kako pluhur
1/2 lugë çaji pluhur pjekje
1/2 lugë çaji sodë pjekje
1 lugë çaji kripë
2 vezë
1 filxhan qumësht
1/2 filxhan vaj perimesh
2 lugë çaj ekstrakt vanilje
1 filxhan ujë të vluar

Përgatitja: 

Ngroheni furrën në 350 gradë F (175 gradë C).

Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin, miellin, kakaon, pluhurin e pjekjes, sodë buke dhe kripë. Shtoni vezët, qumështin, vajin dhe vaniljen, përzieni për 2 minuta me shpejtësi. Përzieni në fund edhe majën e ujit të valë. Masa duhet të jetë e hollë. Hidheni në mënyrë të barabartë të gjitha masat e përgadituta.

Piqeni në 30 deri në 35 minuta në furrën e nxehur, derisa testet e tortës të bëhen me një kruese dhëmbësh.