Saturday, 10 April 2021 | Lajme: 0

Zaev: Maqedonia mbetet e përkushtuar në anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE

Pas takimit mes kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe zëvendës Sekretari Shtetëror i ShBA-ve, John Sullivan patën konferencë për shtyp kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev tha Maqedonia mbetet në përkushtimin e qëllimin e saja strategjike që janë anëtarësimi në NATO dhe BE.

“Viziata e Sullivan është edhe një dëshmi e mbështetjes së ShBA-ve në Maqedoni. Partneriteti strategjik është konfirmua në të gjitha takimet e larta, me kryetarin Trump, me nënkryetarin Pence si dhe me Sekretarin Shtetëror të ShBA-ve, James Mattis, tha Zeev.

Ai shtoi se në biseën mes tyre se marrëveshja e Prespës do të zbatohet deri në fund dhe miratimi i këtij varet nga Kuvendi dhe kështu Maqedonia në NATO duke cekur edhe reformat në shtet.

Zaev shpreson se në fundin e gjashtë mujorit të parë Maqedonia do të fillojë bisedimet me BE-në për anëtarësim të plotë të Maqedonisë në Bashkimin Evropian.