Thursday, 24 September 2020 | Lajme: 0

Tag Archives: Kinë

termet_kine_985271615

Tërmeti në Kinë, 318 të vdekur, 2500 ushtarë në ndihmë të të mbijetuarve

Kina ka dërguar 2500 ushtarë në provincën jug-perëndimore të Yunnan, pas tërmetit që shkaktoi qindra të vdekur e mijëra të plagosur. Sipas të dhënave zyrtare deri më tani numri i viktimave ka arritur në 381 ndërsa mbi 1800 të...
timthumb

E pabesueshme: Kinezët ndërtojnë banesën 30 kate për 15 ditë (Video)

Kjo është një nga ato videot e pabesueshme dhe të cilat të mahnitin. Kinezët kanë arritur që të dorëzojnë me çelësa në dorë, një ndërtesë 30 katëshe për vetëm 15 ditë. Për ta vërtetuar këtë gjë ata kanë filmuar të...
kinaa

Pasagjeri i vë flakën autobusit (Video)

Një pasgjer i vuri flakën një autobusi me 80 udhëtarë në Kinë,  plagosi 32 prej tyre, ndërsa 15 janë në gjendje kritike. Mes të plagosurve ka edhe 3 fëmijë. Videoja e publikuar tregon momentin kur një person hedh një lëndë...
gruevski-nikola-500

Delegacioni qeveritar në krye me kryeministrin Gruevski për vizitë në Kinë

Delegacioni qeveritar i kryesuar nga kryeministri Nikola Gruevski, pas vizitës në Japoni dhe në Republikën e Koresë, prej sot do të qëndrojë për vizitë në Rajonin  e posaçëm administrativ Hong Kong, i cili është pjesë e Republikës...
bb_1028

Tradita e rrallë në Kinë, deformojnë këmbët si simbol bukurie (foto)

Kulturat janë shumë të ndryshme mes shteteve dhe pse për disa diçka mund të quhet e pa imagjinueshme dhe për disa të tjerë normale. Sot do t’u njohim me një kulturë kineze që i ka habitur të gjithë. Këto që shihni janë disa...
kina-korrupsion

Një hetim në Kinë zbulon 1 mijë “zyrtarë të zhveshur”

Një hetim në Kinë ka zbuluar se më shumë se 1 mijë zyrtarë në provincën jugore të Guangdong kanë gra ose fëmijë që jetojnë jashtë vendit. Liderët komunistë në Kinë duan t’i japin fund kësaj praktike, pasi besojnë se është...
video

Luan tre ditë pa pushuar video-lojëra, pëson hemorragji në tru

Video lojrat janë të dizajnuara që të kriojnë varësi psiqike. Kompanive  ligjërishtë u është caktuar një kufi i lejueshëm të vartësisë por ka lojra që e tejkalojnë këtë normë duke kriuar vartësi agresive ose që nuk mund...
kina

Horror në Kinë, hidhen bomba nga dritaret e veturave (video)

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur mëngjesin e sotëm rajonin Xinjiang të Kinës duke shkaktuar 31 viktima dhe mbi 90 persona të plagosur. Mediat kineze raportojnë se dy automjete kanë përplasur blerësit në një treg duke hedhur...
china-russia-to-hold-naval-drills-1372883133-5946

Flota ruse dhe ajo kineze me stërvitje të përbashkëta

Zyrtarët ushtarak të Rusisë thonë se flota ruse dhe ajo kineze para përfundimit të këtij muaji, do ti realizojnë stërvitjet e përbashkëta të anijeve luftarake në lindje të detit të Kinës. Shërbimi për media i flotës ruse,...
kina

Gjyshja do të shesë nipin për të shpëtuar djalin

Një gjyshe në Kinë ka tentuar të shesë nipin e saj 8-vjeçar në mënyrë që të fitonte para për operacionin e djalit të sëmurë me leucemi. 57-vjeçarja Liu Xiaoying dilte në rrugë me nipin pasi kishte shpenzuar të gjitha kursimet...