Friday, 10 July 2020 | Lajme: 0

Tag Archives: popullore

kuvend

Vazhdojnë debatet në komision për amendamentet kushtetuese pa OBRM-PDUKM-në

Komisioni kuvendar për Çështje Kushtetuese sot duhet të vazhdojë debatin për katër propozim amendamentet e Kushtetutës dhe raportin që Qeveria ia dorëzoi Kuvendi pas pesë debateve publik që u mbajtën si hyrje në fazën e tretë...
0-02-04-c05f830070bf19e611c1b900b433a41b5fb6f208c31fa6a7d5879d0d1ca39c05_full

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot ka zhvilluar takim pune me udhëheqësinë dhe anëtarët e Ansamblit folklorik “Vapcarov”

Në këtë takim, ministrit të Kulturës, Ademi iu nda mirënjohje për përkrahjen që Ministria e Kulturës ia jep këtij ansambli me renome. Në këtë takim, ndër të tjera, u bisedua edhe për aktivitetet e deritanishme të këtij ansambli,...
carrots

Karota përveç se përmirëson shikimin ka edhe shumë përfitime tjera shëndetësore

Karota është një burim i vitaminës A.   Është thënë shumë herë që kjo perime lidhet me shikimin dhe këtu ka diçka të vërtetë të provuar nga studiuesit, njofton Klan Kosova.   Karotat janë të pasura me beta-karoten,...
Andrej-Zhernovski-780x439

Zhernovski: Republika e Maqedonisë do të jetë vendi i 30-të anëtar i NATO-s

Në takimin e Komisionit të partneritetit të SHBA-Karta e Adriatikut, sot në nivel të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare dhe vëzhguese të Kartës u miratua komunikatë e përbashkët, ku përshëndetet marrëveshja...
pexels-photo-1556706-780x439

Bebet e lindura në dhjetor jetojnë më gjatë dhe janë më zemërgjerë

Përderisa njerëzit mund të mendojnë se bebet në dhjetor nuk kanë lindur në muajin e përsosur, pasi që duhet ta ndajnë ditëlindjen me festat e fundvitit, duket se shkenca ka dëshmuar që, nëse keni lindur në dhjetor, faktikisht...
auto_libra1537575302-750x430

Pesë libra për dashurinë që duhet t’i lexoni për pushime

Keni bërë gati valixhet e pushimeve? Por për Alda Bardhylin, kritike e njohur e librit,  valixhja nuk quhet e bërë gati nëse aty nuk ka një libër. Sipas saj, stina e verës është stina më e mirë ku mund të shpenzojmë më shumë...
Kreshnik-Bekteshi-780x439

Bekteshi: Janë të mundshme ndryshimet te Ligji për tregje të gjelbërta, por pas vitit të ri

Ligji mbi tregtinë dhe tregjet e gjelbërta do të fillojë të fillojë të zbatohet nga 1 janari, por është e mundur të bëhen ndryshime në kohë shumë të shkurtër nëse konstatohen deklaratat e tregtarëve që kërkojnë shtyrjen...
marihuana-750x430

Policia konfiskon më shumë se gjysmë ton marihuanë në kalimin kufitar Bogorodica (Video)

Mbrëmë në kalimin kufitar Bogorodica, janë konfiskuar më shumë se gjysmë ton marihuanë dhe është arrestuar një person. Nga policia bëjnë të ditur se me njoftim paraprak në dalje të kufirit mes Maqedonisë dhe Greqisë janë...
Komisioni_Antikorrupsion_1

Anulohet formimi i Komisionit anti-korrupsion

Komisioni Parlamentar për Zgjedhje dhe Emërime e hoqi nga rendi i ditës emërimin e anëtarëve të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Megjithëse kjo pikë ishte e paraparë të jetë e para në debatin e sotëm, ligjvënësit...
protesta-studentet-maqedoni-696x385

Studentët protestojnë në qendër të Tetovës (VIDEO)

Sot nga qendra e Tetovës filloi protesta e studentëve në Tetovë. Me me moton “Tek prisnim të piqeshin kushtet, na u kalbën dëshirat”, qindra studentë filluan protestën. Ata janë mbledhur dhe po kërkojnë nga Ministria e Arsimit...