Sunday, 23 February 2020 | Lajme: 0

Jetë

sheqer

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

Meqë duket se sheqeri është përgjegjës për disa sëmundje, është më mirë të dini më shumë rreth tij. Studimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), të Agjencisë Ndërkombëtare për Hulumtimin e Kancerit (Airc) dhe...
auto_a9a6aa15432124691543212479-750x430

Për apo kundër mjekimit alternativ

Shkencëtarët nga e gjithë bota kanë zhvilluar mënyra të ndryshme për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Sot lehtë mund të thuhet se ekzistojnë dy lloj mjekësish: mjekësia alternative dhe konvencionale. Një ndryshim i madh mund...
woman-mirror-stomach_1543049816-7528692

Kush e provon këtë recetë, më nuk do të shtojë peshë

Kur hani shumë sheqer, atëherë krijoni kushte të cilat akumulojnë tepricën e sekrecioneve në trupin tuaj, ndërkaq ajo tepricë e sekrecionit është bazë e përsosur për kërpudhat dhe bakteret që të riprodhohen dhe të shumëzohen. Mënyra...
instagram-profiles-640x373-780x439

Instagram po teston ndryshime të dizajnit në profilet e përdoruesve

Dizajni i Instagram ka evoluar gjatë viteve, dhe siç pritet nga shumica e zhvilluesve, ndryshimet janë vazhdimisht duke u bërë për të ndihmuar në përmirësimin e pamjes dhe ndjenjës së aplikacionit. Në fakt, në një post nga Instagram,...
Screenshot_1

Çfarë është osteoporoza, përse gratë duhet të informohen rreth saj pasi kalojnë në menopauzë?

Osteoporoza është një sëmundje gjatë së cilës densiteti i kockës dhe cilësia e saj reduktohet gradualisht duke e bërë atë më të thyeshme. Humbja e masës kockore ndodh në mënyrë të heshtur dhe graduale, shpesh pa simptoma derisa...
2-416-750x430

Guri i hapësirës që mund të shkatërrojë Tokën, i fuqishëm sa 50 bomba atomike

Një asteroid masiv që ka fuqinë prej 50 megatonësh mund të shkatërrojë Tokën në vetëm pesë vjet. NASA tha se asteroidi gjigand – i quajtur 2018 LF16, ka gjasa të godasë tokën në 5 vitet e ardhshme. Shkëmbi ka një tronditëse...
rr_1543244620-1790085

Një grua duhet të bëjë këto gjëra të paktën një herë në vit

Femrat ndonjëherë e harrojnë veten e tyre duke u marrë me partnerin, shoqërinë dhe fëmijet. Në këtë artikull, ju sjellim gjërat që ajo duhet të bëjë të paktën një herë në vit: 1. Të bëjë një masazh Edhe pse planifikojnë...
auto_laundry15432385791543238656-750x430

Ja çfarë duhet të shtoni në lavatriçe për rroba të buta dhe aromë që zgjat ditë me rradhë

Detergjentët janë thelbësorë për larjen e rrobave dhe është shumë e rëndësishme të zgjidhni të duhurit në mënyrë që ata të mbajnë aromë të mirë dhe të jenë të buta. Agrumet dhe livandoja janë përdorur gjithmonë si...
132127_img-20170903-125047_ls-780x439

Pica më e mirë për vetëm 15 minuta: Të këtilla nuk mund të gjeni në asnjë piceri!

Racion i shpejtë, i shijshëm, krokant dhe i mrekullueshëm. Përbërësit: – 20 g tharmë, – 250 – 300 g miell, – kripë, – 50 ml vaj, – 1 presh, – 100 g djathë të fortë, – 100 g kaçkavall, – pak domate qershi, – 200...
1-947-750x430

Forma e hundës tregon diçka të rëndësishme për personalitetin tuaj

Hunda është elementi kyç i fytyrës sonë që luan një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e pamjes, që është evidente nga obsesioni ynë me të. Çdo formë e hundës është unike dhe e ndryshme. Forma e hundës zbulon pjesën...